Lana Del Rey została oskarżona o plagiat. Thom Yorke z Radiohead domaga się zadośćuczynienia

Katarzyna Leszczyńska 09.01.2018
Thom Yorke z Radiohead oskarżył Lanę Del Rey o plagiat
Fotografia: Fotografie: EAST NEWS i Instagram/Lana Del Rey

Członkowie zespołu nie chcieli zgodzić się na ugodę zaproponowaną przez wokalistkę.

Lana Del Rey ma wielu fanów, którzy uwielbiają jej subtelny wokal i oryginalne utwory. Jej debiutancki album rozszedł się w milionowym nakładzie, sama wokalistka natomiast została doceniona za swoje kompozycje w prestiżowych nagrodach. I choć Lana jest rozpoznawalna na całym świecie, ostatnio przydarzyła jej się ogromna wpadka. Thom Yorke, wokalista zespołu Radiohead, posądził ją o plagiat jednego z ich najsłynniejszych utworów.

Chodzi o piosenkę zespołu o nazwie „Creep”. Utwór ma niezwykle charakterystyczne brzmienie, dlatego też łatwo rozpoznać, gdy ktoś stworzy coś bardzo podobnego. Właśnie to przytrafiło się Lanie Del Rey. Jej piosenka „Get Free” do złudzenia przypomina rockową balladę Radiohead, zwłaszcza na początku.

Piosenka Lany Del Rey pochodzi z jej najnowszego albumu „Lust for Life”. Sądząc po wpisie na oficjalnym profilu wokalistki na Twitterze, piosenkarka próbowała dogadać się z zespołem, a jej prawnicy zaproponowali ugodę, na podstawie której zespół Radiohead miał otrzymać 40% przychodów z nagrania. Grupa jednak nie przyjęła tej oferty.

Ten pozew to prawda. Jednak wiem, że moja piosenka nie jest inspirowana utworem „Creep”, Radiohead tak uważa i żąda do niej pełnych praw. Zaoferowałam 40% na przestrzeni ostatnich miesięcy, ale oni obstają przy swoim. Ich prawnicy są nieugięci, więc będziemy to wyjaśniać w sądzie – napisała Lana na Twitterze.

Muzycy z Radiohead jak na razie nie odnieśli się do tej sprawy. Sądząc po wpisie Lany Del Rey sytuacja szybko się nie zakończy. Myślicie, że naprawdę jest, o co walczyć? Poniżej oba podobne utwory.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów