05.09.2017 11:36

Jeśli muzyka działa na ciebie w ten konkretny sposób, to znaczy, że jesteś wyjątkowy

Naukowcy postanowili bliżej przyjrzeć się temu, jak pracuje nasz mózg podczas słuchania muzyki. 

Jak reagujesz na muzykę?

Fotografia: East News

O terapeutycznym działaniu muzyki wiemy od dawna, ale nie wszyscy reagują równie emocjonalnie na piosenki, którego z jakiegoś powodu mogą dotknąć słuchacza szczególnie. Jeśli podczas słuchania muzyki masz gęsią skórę i pojawia się uczucie "guli w gardle" - jesteś wyjątkowy. Albo taka jest przynajmniej budowa twojego mózgu. 

Do takich wniosków doszedł Matthew Sachs, absolwent Harvardu. Przebadał on 20 studentów - połowa z nich przyznała, że muzyka wywołuje u nich czasem taką reakcję, dziesięciu z nich czego takiego u siebie nie zaobserwowało. Następnie wykonał skany mózgu uczestników badania. Co się okazało? Osoby, u których pojawia się emocjonalna i fizyczna reakcja na muzykę, mają inną strukturę mózgu. Konkretniej, więcej włókien łączy się z korą słuchową i sferami związanymi z procesami odpowiedzialnymi za emocje.

"

Jeśli masz gęsią skórkę podczas słuchania muzyki, oznacza to tyle, że silniej odczuwasz emocje od innych osób - tłumaczy autor badania.  "

Badacz podkreśla jednak, że reakcja emocjonalna może być również związana ze wspomnieniami, jakie może przywoływać dana piosenka. 

Czy znaleźliście się w grupie szczęśliwców? ;)

source