"Hej kolęda, kolęda". Sprawdź, jak dobrze znasz teksty polskich kolęd [QUIZ]

Katarzyna Mordalska 21.12.2016
choinka
Fotografia: www.pixabay.com

Początki tradycji kolędowania sięgają 153 roku przed naszą erą.

W pierwotnym znaczeniu kolędy były pieśniami pochwalnymi na cześć gospodarzy, niosącymi noworoczne życzenia pomyślności i szczęścia. Rzymska tradycja, która wiąże się z obejmowaniem urzędu przez konsulów wraz z dniem 1 stycznia, począwszy od 153 r. p.n.e., została ugruntowana przez Juliusza Cezara dekretem z 46 r. p.n.e., ustanawiającym rok administracyjny.

Od tej pory zwyczajem się składanie sobie życzeń w tym okresie, także w formie pochwalnych pieśni. Z rzymskiej tradycji czerpało w tej kwestii chrześcijaństwo, które zaczęło łączyć kolędy z przyjściem Chrystusa na świat. Zwyczaj popularyzował się wraz z rozwojem chrześcijaństwa i dziś jako pieśń religijna stanowi nieodłączny i bardzo ważny element tradycji świątecznej.

Również kolędy polskie mają bogatą tradycję. Najstarsza polska kolęda pochodzi z 1424 roku, jej rękopis został odnaleziony w Petersburgu dopiero pod koniec XIX wieku. Pieśń świąteczna zaczyna się od słów: „Zdrow bądź, krolu anielski”. W quzie jednak znajdują się wyłącznie najpopularniejsze kolędy, chętnie śpiewane w okresie świątecznym, których słowa czasami nietrudno pomylić. Zwłaszcza w przypadku tak popularnych kolędy polskich jak: "Przybieżeli do Betlejem" oraz "Dzisiaj w Betlejem".

Rozwiąż quiz

Dokończ teksty kolęd i sprawdź, czy uda ci się to zrobić bezbłędnie

1. W kolędzie „Bóg się rodzi” śpiewamy:

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów