Może MTV nie powinna wręczać nagród VMA, skoro nie emituje teledysków

Martyna Kraus 26.08.2016
MTV VMA 2016
Fotografia: East News

Jeżeli kiedykolwiek przeszła nam taka myśl przez głowę, powinniśmy zapoznać się ze stanowiskiem samej stacji MTV.

28 sierpnia 2016 roku zostaną rozdane nagrody MTV VMA 2016. Tegoroczna gala finałowa odbędzie się w Madison Square Garden w Nowym Jorku. Rozpocznie się dokładnie o godzinie 21.00 czasu amerykańskiego i o godzinie 3.00 czasu polskiego (MTV VMA 2016 online - link do transmisji na żywo). Jeżeli nawet nie planujemy oglądać gali, na pewno następnego dnia z zaciekawieniem przeczytamy listę nagrodzonych artystów. Co ciekawe, w ręce których trafi statuetka stacji, która dla wielu osób już nie kojarzy się z muzyką. 

Powiedzmy sobie szczerze, że dzisiaj już mało komu MTV kojarzy się z najnowszymi hitami. Nie sposób zastanawiać się, czy stacja wciąż powinna rozdawać nagrody muzyczne. Odczucia mogą być oczywiście różne, ponieważ wiele osób które od kilku lat nie oglądają MTV mogą mieć wrażenie, że ta stacja nadal jest bardziej muzyczna niż rozrywkowa. Natomiast najmłodsi widzowie mogliby się zdziwić na wieść, że kiedyś na MTV można było zobaczyć tylko i wyłącznie programy muzyczne, a nie na przykład "Nastoletnie matki" czy "Warsaw Shore. Ekipa z Warszawy". 

Jesteśmy stacją rozrywkową o muzycznym rodowodzie - tłumaczy Agnieszka Krakós-GorącyPR Menager VIMN Poland, w rozmowie z Zetchilli.pl. - W Polsce MTV to dwa kanały – MTV Polska i MTV Live HD. Kanały te różnią się swoją ramówką i mają zupełnie inne proporcje między muzyką a programami rozrywkowymi. Podział ten wprowadziliśmy w odpowiedzi na zmiany w konsumpcji muzyki wśród młodych widzów – obecnie coraz częściej wybierają stream YouTube, Spotify i innych platform muzycznych, wolą wybierać, którego utworu chcą posłuchać w danym momencie. Telewizji dużo ciężej, niż internetowi spełnić takie oczekiwanie. Dlatego na antenie MTV Polska w goszczą programy rozrywkowe, a na MTV Live HD tylko muzyka, koncerty, czy programy o artystach.

W tym momencie nie sposób nie stwierdzić, że na nasze postrzeganie MTV wpłynęły (w dużym skrócie) cyfryzacja i Internet. Nie każdy tak jak dawniej ma dostęp do kanałów stacji, za to znacznie częściej trafia w sieci na artykuły na temat kontrowersji wokół programów rozrywkowych typu "Warsaw Shore". Niestety, od jakiegoś czasu lepiej kojarzymy Trybsona niż prowadzących z MTV. Za to szybko do nas docierają informacje na temat premier teledysków na YouTube.

Oglądam YouTube.com, kocham MTV

Warto jednak zauważyć, że nagrody VMA MTV są rozdawane nieprzerwanie 1984 roku. Natomiast YouTube Music Awards zostało zorganizowane w 2013 roku i 2015 roku. To świadczy o tym, że chociaż MTV coraz częściej kojarzy się z rozrywką, to stacja ma silne, muzyczne DNA. Rozrywkę co prawda jest łatwiej sprzedać niż muzykę, ale MTV nie zamierza z niej rezygnować. Potwierdza to lansując w Internecie kanały takie, jak MTV Live HD, MTV Rocks, MTV Hits czy MTV Dance. 

Zobaczymy, co przyniesie przyszłość - mówi Agnieszka Krakós-Gorący. - Rynek muzyki i rozrywki adresowanej do młodych ludzi zmienia się bardzo dynamicznie – pojawiają się nie tylko nowe atrakcyjne treści, ale i zupełnie innowacyjne formy odbierania programów, dlatego stale musimy podążać za oczekiwaniami i potrzebami naszych widzów.

Idąc za czasem, od 2007 roku MTV pozwala Internautom wybierać zwycięzców, do których trafią statuetki za najlepsze teledyski roku. Wcześniej laureatów Video Music Awards wyłaniało profesjonalne jury, ale ustąpili oni miejsca młodym ludziom, którzy chociaż częściej oglądają klipy na YouTube są wierni marce MTV. Dokładnie tak - marce MTV, którą kochali nasi rodzice, starsze rodzeństwo, my sami i bardzo możliwe, że będą ją też uwielbiać nasze dzieci.

Nie możemy obrażać się na MTV, że nie jest już "tą starą stacją MTV". Musimy pamiętać, że wszystkie zmiany są odpowiedzią na cały czas ewoluujący rynek, który tworzymy my sami. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów
Attribute Type Value
0 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/Netflix-zmienia-ceny-wszystkich-pakietow-Rekordowa-podwyzka-13442'
1 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/Natalia-Safran-zagrala-w-Aquaman-Polka-jest-tez-producentka-filmu-13402'
2 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/Karolina-Szymczak-zagrala-u-boku-gwiazdy-Szybkich-i-wscieklych-.-Teraz-pojawi-sie-w-kolejnej-produkcji-13424'
3 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/Oscary-2019-nominacje-Kiedy-poznamy-laureatow-13492'
4 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/Film-na-wieczor-dobry-film-na-wieczor-fajny-film-na-wieczor-TOP-50-11439'
5 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/Najlepsze-komedie-wszech-czasow-TOP-40-fajne-smieszne-komedie-10758'
6 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/Nowy-zagraniczny-serial-z-Joanna-Kulig-O-czym-bedzie-Hanna-13399'
7 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/Nowy-zwiastun-filmu-High-Life-z-Agata-Buzek-i-Robertem-Pattinsonem-13479'
8 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/Polskie-komedie-TOP-40-Najsmieszniejsze-komedie-polskie-wszech-czasow-10832'
9 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/Filmy-romantyczne-najlepsze-filmy-o-milosci-TOP-50-romansow-10978'
10 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/Najstraszniejsze-horrory-wedlug-Netflixa-7734'
11 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/Polskie-filmy-2019-ktore-musisz-zobaczyc-Premiery-kinowe-2019-12657'
13 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/Filmy-2019-ktore-musisz-zobaczyc-Premiery-kinowe-2019-12651'
14 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/Seriale-2018-ktore-byly-dla-nas-rozczarowaniem-13363'
15 string '/Kultura/Muzyka/Muzyka-lat-80-Lata-80-przeboje-lat-80-piosenki-lata-80-11918'
16 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/To-one-inspirowaly-miliony-ludzi-na-calym-swiecie!-6-ikon-swiatowego-kina'
17 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/Najlepsze-horrory-najstraszniejsze-horrory-TOP-50-dobre-horrory-11836'
18 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/10-filmow-w-ktorych-aktorzy-uprawiali-seks-naprawde-7878'
19 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/Narodziny-gwiazdy-Bradley-Cooper-doprowadzil-Lady-Gage-do-lez-11187'
20 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/Filmy-akcji-TOP-40-Najlepsze-filmy-akcji-filmy-sensacyjne-11027'
21 string '/Kultura/Muzyka/Muzyka-lat-90-Przeboje-lat-90-hity-lat-90-TOP-70-piosenek-lata-90-12037'
23 string '/Kultura/Filmy-i-seriale/O-kobietach-i-dla-kobiet-Interesujace-propozycje-Netflixa-na-babskie-wieczory-6944'