Björk pokazała nowy teledysk Virtual Reality. "Notget" zachwyca, chociaż są w nim niedociągnięcia

Redakcja 04.04.2017
Bjork
Fotografia: YouTube.com

Artystka wykorzystuje nowoczesną technologię w swojej sztuce. Powinna się jednak postarać, aby jej dzieła były bardziej dopracowane. 

Björk opublikowała teledysk do utworu "Notget". Klip utrzymany w stylu Virtual Reality nie umknął uwadze mediów, choć nie wszyscy publicyści są nim zachwyceni. 

Awatar artystki tańczy w bliżej nieokreślonej przestrzeni. Björk zapala się i gaśnie, rozpada się i wraca do stanu skupienia. Reżyserami tego animowanego dzieła są Warren Du Preez i Nick Thornton Jones. Panowie mają w swoim portfolio teledyski do utworów zespołu UNCLE i reklamy wykonane dla marki Lancome.

Utwór "Notget" pochodzi z albumu "Vulnicura" z 2015 roku. Do tej pory powstało już kilka klipów VR do utworów z tej płyty - "Black Lake", "Stonemilker", fani czekają na "Family" - w sieci dostępny jest już trailer.

Awatar Bjork
Fotografia: YouTube.com

Technologia spójna ze sztuką

Artystka od dwóch lat skupia się na animacji 3D i wirtualnej rzeczywistości, która według niej jest przyszłością i mostem łączącym nowoczesną technologię ze sztuką. Latem 2016 roku otworzyła w Londynie wystawę Björk Digital, a w sierpniu tego samego roku przedstawiła swojego awatara.

Czuję, że chronologiczna narracja mojego albumu jest idealna dla tego prywatnego kręgu, jakim jest wirtualna rzeczywistość. To teatr, który jest w stanie uchwycić emocjonalny krajobraz tej muzyki – mówiła w rozmowie z "The Rolling Stone" w czasie promocji wystawy Björk Digital. 

Niektórzy komentatorzy zauważają jednak, że opublikowany 3 kwietnia 2017 roku klip nie jest wykonany w w technologii Virtual Reality, tylko w 2D. Andrio Strange z serwisu Mashable.com twierdzi, że "Notget VR" wykonany jest po prostu niedbale.

Jeśli się przyjrzycie, pod koniec teledysku, po prawej stronie zobaczycie mały kursor, a w lewym górnym rogu logo programu Unity, który służy do tworzenia animacji VR. Björk przyzwyczaiła nas do tego, że jej klipy wykonane są z niezwykłą dbałością o szczegóły. Dlatego mam nadzieję, że te błędy są zamierzone. Jednak w 2017 roku widzieliśmy już wystarczająco dużo produkcji VR, żeby wiedzieć, że to błąd produkcyjny – czytamy w serwisie Mashable.com.

Amerykański dziennikarz radzi Björk, aby poszerzyła swoje horyzonty i nie bała się jeszcze bardziej bawić technologią VR. W przeciwnym przypadku jej klipy szybko przestaną być innowacyjne i aktualne.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów