Ania Rusowicz

Redakcja 16.08.2016
Ania Rusowicz

Ania Rusowicz jest obecnie jedyną polską wokalistką, śpiewającą prawdziwy big-bit. Jednak droga do tego była wyboista i wiodła przez różnorodne stylistycznie ścieżki muzyczne. W latach 2005-2007 współtworzyła zespół Dezire.

Ania Rusowicz jest obecnie jedyną polską wokalistką, śpiewającą prawdziwy big-bit. Jednak droga do tego była wyboista i wiodła przez różnorodne stylistycznie ścieżki muzyczne. W latach 2005-2007 współtworzyła zespół Dezire (nominacja do Fryderyków w kategorii hip-hop/r&b za album Pięć Smaków). Kolejne lata poświęciła studiowaniu psychologii i tworzeniu własnych kompozycji, co zaowocowało powstaniem zespołu IKA, którego Ania jest współzałożycielką wraz z mężem, perkusistą Hubertem Gasiulem (m.in. Wilki). Zaśpiewała także w duecie z zespołem Czarno-Czarni w piosence Kwiat nienawiści.

 

 W 2011 roku pojawiła się na festiwalu w Opolu z recitalem poświęconym pamięci swojej zmarłej w 1991 r. mamy, Ady Rusowicz i natychmiast zachwyciła opolską publiczność. Pierwsza solowa płyta Mój Big-Bit, nad którą pracowała przez kilka miesięcy składa się z dwunastu piosenek. Sześć z nich pochodzi z repertuaru Ady Rusowicz wykonywanych z zespołem Niebiesko-Czarni na przełomie lat 60’ i 70’. Pozostałe sześć utworów to autorskie dzieło Ani. W ten sposób udowodniła, że posiada najbardziej bigbitowe korzenie w kraju. Doskonale czuje ten styl, komponuje, pisze teksty piosenek, które zapadają w pamięć po pierwszym odsłuchaniu. Utwory w wykonaniu Ani Rusowicz są jak wehikuł czasu, który teleportuje do złotych czasów polskiej muzyki spod znaku big-bitu. Sukces artystki polega na wiernym odtworzeniu klimatu lat 60’ i 70’ połączonym z twórczą nowoczesną aranżacją utworów.

 

Zdobywczyni czterech nagród Fryderyk 2012 w kategoriach Wokalistka Roku, Płyta Roku Pop, Produkcja Muzyczna Roku i Debiut Roku wystąpi w Białymstoku po raz pierwszy.

Znajdź innych artystów

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów