Angus & Julia Stone

Redakcja 16.08.2016
Angus & Julia Stone
Fotografia: www.facebook.com/AngusAndJulia/

Angus & Julia Stone to rodzeństwo tworzące australijską grupę folkowo-bluesową. 

Angus i Julia Stone to australijski duet brata z siostrą, który powstał w 2006 roku. Rodzeństwo zajmuje się wykonywaniem wysokiej jakości piosenek utrzymanych w stylu folk oraz indie pop. Angus oraz Julia przejęli schedę muzyczną po swoich rodzicach, którzy jeszcze przed ich urodzeniem również występowali, jako muzyczne duo.

Zespół został założony na początku 2006 roku w Sydney. Ich rodzice od najmłodszych lat rozwijali w rodzeństwie miłość oraz pasje do muzyki, ucząc ich podstaw przyszłego fachu i szlifując niesamowity potencjał muzyczny. Początkowo dzieci występowały na rodzinnych zjazdach oraz skromnych imprezach, śpiewając, grając na saksofonie, trąbce, instrumentach klawiszowych oraz gitarze. Instrumentalizm jest żywą częścią grupy Angus & Julia Stone, każde z rodzeństwa uzupełnia wzajemnie własne talenty, dzięki czemu nie mają oni potrzeby korzystania z dodatkowego suportu, realizując swoją wizję muzyki.

Angus i Julia zdecydowali się na współpracę muzyczną na początku 2006 roku. Istnieje między nimi wyraźna różnica stylu, która przebija się w trakcie słuchania ich piosenek. Spowodowane jest to dużą niezależnością każdego z nich oraz faktem, że każde z dzieł muzycznych pisane jest oddzielnie. Następnie łączą oni najlepsze elementy dwóch wersji, z czego powstaje niesamowita liryczno-muzyczna kompilacja. Angus i Julia to jeden autor w dwóch osobach. Zdeklarowanie na najwyższą jakość przekazu widać u nich na każdym kroku. Rodzeństwo nie spoczywa na dotychczasowych laurach, cały czas rozwijając swój warsztat i poszukując nowych inspiracji, do nadania swojemu brzmieniu jeszcze bardziej niesamowitego wydźwięku. Angus swoje piosenki pisze na bardziej popową modłę. Julia z kolei podchodzi do procesu tworzenia bardziej refleksyjnie. Twierdzi sama, że "proces tworzenia i pisania piosenki to coś, co dzieje się cały czas i jest wypadkową najliczniejszych inspiracji. Może być to połączenie miejsca, osoby, emocji jak i relacji każdej z tych trzech w stosunku do siebie". Poza podejściem do pisania, odróżnia ich sam styl śpiewu, który doskonale uzupełnia zróżnicowane projekty rodzeństwa, nie szufladkując ich artyzmu w kajdany raz przyjętej konsekwencji.

Kariera muzyczna Angus & Julia Stone rozpoczęła się w 2006 mimo, że rodzeństwo występowało wcześniej, to właśnie ten rok jest liczony, jako data oficjalnego zaistnienia w przestrzeni muzycznej. 2006 stanowi moment wydania ich pierwszego debiutanckiego albumu "Chocolates and Cigarettes", gdzie Julia zajęła się partiami wokalnymi, a Angus przejął pieczę nad gitarą oraz trąbką. Tytuł, albumu został wymyślony przez Julię, która sama mówiła "uwielbiam zarówno czekoladki jak i papierosy, ale staram się mniej uwielbiać papierosy – palę jedynie po występach". Dzięki swojemu albumowi, do marca 2006 roku rodzeństwo Stone podpisało dwa kontrakty dystrybucyjne: 1) z EMI Music na rozprowadzanie albumu na terenie Australii oraz 2) z Independiente Records, która zajęła się terenem Wielkiej Brytanii. Po wydaniu płyty w Wielkiej Brytanii, muzyka rodzeństwa Stoneów została usłyszana przez Frana Healy’ego z brytyjskiej grupy Travis. Żywo zainteresował się on twórczością Stoneów, zapraszając ich do swojego studia. Rezultatem było Heart Full Of Wine, wydane 3 lutego 2007 roku. Pod koniec 2006 Stonowie zapisali się w historii muzyki, podpisując kontrakt ze światową marką Sony/ATV Music Publishing and Creative Artists Agency, co stanowiło dla nich otwarte drzwi do wielkiego świata muzyki.

Między 2007, a 2009 rokiem ukazał się drugi album Angusa i Julii Stoneów: "A Book Like This" (grudzień 2007). Ich singiel "Paper Aeroplane" znalazł się na 43 miejscu na liście Tripple J Najgorętszych 100 kawałków muzycznych 2006 roku. W 2007 Stoneowie ruszyli w swoją pierwszą trasę koncertową po Australii, na którą bilety zostały wyprzedane w rekordowo krótkim czasie. Reszta 2007 roku minęła grupie na dzieleniu czasu scenicznego pomiędzy Australię, a Wielką Brytanię – w obydwu miejscach byli oni dosłownie rozchwytywani, czego przykładem jest bardzo wypełniona trasa koncertowa po UK, Irlandii, Szkocji oraz uczestnictwo, jako suport dla The Magic Numbers, czy wygrana na festiwalu the Latitude.

W 2009 roku album "A Book Like This" przebył ocean i trafił do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Był to też czas, kiedy w grupie doszło do chwilowego rozłamu. W tym okresie Angus wydał swój solowy album "Smoking Gun", pod pseudonimem Lady of the Sunshine. Krążek dał mu 50 miejsce w zestawieniu ARIA. Czołowa piosenka ze Smoking Gun – "Big Jet Plane" została później (maj 2010) nagrana na nowo razem z Julią i wydana ponownie, jako singiel.

Dyskografia rodzeństwa jest wyjątkowo szeroka, dzięki angażowaniu się Angusa i Julii w liczne dodatkowe projekty, ich muzyka (zarówno wspólna jak i solowa) nabiera niesamowitej głębi, pozwalając każdorazowo na odkrycie w niej czegoś nowego. Każda piosenka jest lirycznym oraz muzycznym majstersztykiem, do którego wielokrotnie się powraca. W poczet dzieł Angus & Julia Stone wchodzą:

Albumy studyjne

2007    A Book Like This       

2010    Down the Way          

2012    Live Au Trianon         

2014    Angus & Julia Stone  

Albumy plus kompilacje

2010    Red Berries   

2010    Memories of an Old Friend

Single

2007    The Beast      

2014    Grizzly Bear

Ep

2006    Chocolates and Cigarettes   

2007    Heart Full of Wine      

2008    Hollywood     

2010    Big Jet Plane  

2010    Just a Boy

Angus & Julia Stone - muzyka i płyty

  • Angus & Julia Stone
    Fotografia: Angus & Julia Stone
    Angus & Julia Stone

Znajdź innych artystów

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów