Alt-J

Redakcja 16.08.2016
Alt-J
Fotografia: East News

Alt-J to brytyjski zespół indie rock utworzony w 2007 roku w Leeds. 

Alt-J znany również, jako Daljit Dhaliwal lub Films, to stosunkowo młody brytyjski zespół muzyczny grający między innymi indie rock.

Alt-J powstało w 2007 roku w Leeds z inicjatywy Gwila Sainsbury, Joe Newmana, Gusa Unger-Hamiltiona oraz Toma Greena na Uniwersytecie, do którego wszyscy wspólnie uczęszczali. Hamilton studiował tam język angielski, a pozostała trójka – sztukę. W trakcie drugiego roku studiów Newman pokazał Gwilowi napisane przez siebie piosenki, które zrobiły na nim spore wrażenie.

Początkowo pierwsze swoje kawałki muzyczne nagrywali w pokoju akademickim, co nadało im specyficznego brzmienia i jest ich wyraźną wizytówką. W jaki sposób? Bardzo prosty – tworząc w swoim pokoju w akademiku musieli zachować ciszę, by nie narazić się na kłopoty z administracją budynku. W związku z tym nie mogli oni używać gitary basowej, ani perkusji. Dało to ich muzyce wyjątkowy wydźwięk i stanowi niesamowity eksperyment muzyczny dla każdego słuchacza.

Po zakończeniu studiów grupa przeniosła się do Cambridge. W 2009 roku nagrali w Brixton swój pierwszy album "An Awesome Wave", a w 2011 podpisali profesjonalny kontrakt z Infectious Records. Nazwa samego zespołu jest dość specyficzna, po naciśnięciu skrótu alt + J na Apple Mac OS X pojawi się symbol ∆, który przyjęła grupa. Przed ustaleniem nazwy na Alt-J muzycy znani byli, jako Daljit Dhaliwal oraz Films (jednak musieli ją zmienić, ponieważ w Stanach Zjednoczonych istniał już inny zespół o takiej nazwie).

Ich piosenki były nadawane między innymi przez radio BBC 2 (jak "Something Good" oraz "Fitzpleasure"). Ciekawym sukcesem jest użycie ich kawałka muzycznego "Fitzpleasure" przez Nokię w reklamie Lumii 925, na terenie Europy oraz Lumii 928 w Ameryce. Wspomniany pierwszy album "An Awesome Wave" został wydany 25 maja 2012 roku, całość została nagrana w zaledwie trzy tygodnie, przynosząc Alt-j rzesze fanów. Nie była to praca na szybko, lecz wyraz jasnego sprecyzowania swoich celów. Muzycy wiedzieli dokładnie, co i jak mają zrobić żeby osiągnąć zamierzony przez siebie efekt. 13 stycznia 2014 roku Gwil Sainsbury rozstał się z zespołem.

Muzyka Alt-J to wyjątkowy wyraz takich stylów nowoczesnego rocka jak: indie, alternative, folk oraz jazz. Ta specyficzna mieszanka na długo pozostaje w pamięci, niosąc ze sobą niezapomniane doznania muzyczne. Obok twórczości Alt-j żaden fan muzyczny szukający nowych, lekko eksperymentalnych doznań, nie powinien przechodzić obojętnie.

Albumy:

2014: "This Is All Yours"

2012: "An Awesome Wave"

Minialbumy:

2013: "Summer"

2013: "iTunes Session"

2011: "∆" (Demo EP)

2009: "Films"

Single:

2014: "Every Other Freckle", "Left Hand Free", "Hunger of the Pine"

2013: "Fitzpleasure", "Dissolve Me"

2012: "Fitzpleasure (BetaTraxx Remix)", "Something Good", "Tessellate", "Breezeblocks", "Matilda / Fitzpleasure"

2011: "Bloodflood / Tessellate"

Alt-J - muzyka i płyty

  • This Is All Yours
    This Is All Yours

Znajdź innych artystów

Oceń artykuł

Komentarze

Więcej newsów