Alicia Keys

Redakcja 16.08.2016
Alicia Keys
Fotografia: ONS

Alicia Keys to wielowymiarowa artystka niespotykanego kalibru

Alicia Augello Cook, czyli inaczej dla świata muzyki Alicia Keys to urodzona 25 stycznia 1981 roku w Nowym Yorku wybitna amerykańska wokalistka, autorka wyjątkowych tekstów lirycznych, multiinstrumentalistka oraz uznana aktorka.

Początek prawdziwej kariery muzycznej Keys można przypisać na rok 2001 wraz z pojawieniem się jej pierwszego albumu studyjnego zatytułowanego "Songs in a Minor". Album od razu odbił się potężnym echem wśród świata muzycznego, szybko zapewniając artystce pewny start na drabinie komercyjnej. Do szczególnego stylu wokalnego artystki szybko przekonały się szerokie rzesze pasjonatów muzyki melodycznej na całym świecie. Nie dziwi więc fakt, że album "Songs in a Minor" w rekordowym czasie osiągnął sprzedany nakład ponad 200 milionów egzemplarzy. Od tego spektakularnego sukcesu artystka została w krótkim czasie uhonorowana pięcioma nagrodami Grammy.

Alicia nie dopuściła żeby szybki sukces stępił jej umiejętności, skupiła się ona całkowicie na dostarczeniu swoim fanom jeszcze lepszych, wytrawniejszych, pełniejszych i bardziej chwytających za serce dzieł muzycznych. Efektem był drugi album artystki "The Diary of Alicia Keys", który pojawił się w sprzedaży w 2003 roku. Mimo, że nie zrobił on aż takiego efektu jak pierwszy, to jego impakt i tak można przyrównać do gigantycznych rozmiarów. "The Diary of Alicia Keys" został wykupiony w ponad ośmio milionowym nakładzie i przyniósł Alici kolejne cztery nagrody Grammy w 2005 roku. Następne lata przyniosły ze sobą zarówno nowe albumy jak i nowe nagrody. Każdy album oraz inicjatywa muzyczna wychodziła Alici jak spod igły, perfekcyjnie odwzorowując potrzeby współczesnych słuchaczy, szukających melodycznego punktu zaczepienia w rzeczywistości, który nie tylko będzie ich lepiej dookreślał, ale przede wszystkim dawał siłę do mierzenia się z rzeczywistością.

Alicia Keys przez swoje dzieła liryczne bardzo szybko i trwale potrafi sobie zjednać słuchaczy. Świadczą o tym same nakłady w jakich rozchodzą się jej dzieła. Wydany w 2005 roku pierwszy album koncertowy zatytułowany "Unplugged" oraz album "As I Am" z 2007 sprzedały się w ilościach przekraczających sześć milionów sztuk. "As I Am" powiększył poczet dotychczasowych nagród Grammy o kolejne trzy.

Jako dziecko irlandzko-włoskiej imigrantki i jamajskiego stewarda Alicia przez całe swoje życie na nowojorskim Manhattanie była dumna ze swojej wielonarodowości, która pozwala jej na znalezienie wspólnego języka z fanami wywodzącymi się z najróżniejszych kręgów kulturowych z całego świata. Dla lepszego spożytkowania drzemiącej od dzieciństwa energii artystka uczęszczała do kilku klas muzycznych oraz tanecznych. W wieku siedmiu lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie, w wieku piętnastu dołączyła do chóru Professional Performing Arts School W Nowym Yorku i rozpoczęła tworzenie własnych unikalnych tekstów. Rok później ukończyła tą szkołę zdobywając najwyższą notę. Dalszą naukę kontynuowała na Uniwersytecie Columbia, który opuściła zaledwie po 4 tygodniach z powodu podpisania swojego pierwszego kontraktu z Columbia Records. 

Alicia Keys "narodziła się" w 1998 roku, kiedy to artystka zaczęła współpracować z J.Records, od tego momentu świat zna ja głównie pod tym pseudonimem. Artystka od lat urzeka swoją niebanalną wizją muzyczną. Jej całe dzieciństwo ściśle oscylowało wokół pełniejszych możliwości wyrażenia tego, co w duszy gra najgłośniej. Na przestrzeni lat angażowała się ona w liczne poboczne projekty, jak chociażby tworzenie ścieżek dźwiękowych do wielu popularnych filmów z przełomu ubiegłego wieku. Można wśród nich wymienić chociażby:

Rock wit U  - Shaft (2000)

Rear View Mirror - Dr Dolittle 2(2001)

Wśród albumów studyjnych artystki znajdują się:

Songs in A Minor (2001)

The Diary of Alicia Keys (2003)

As I Am (2007)

The Element of Freedom (2009)

Girl on Fire (2012)

Alicia Keys - muzyka i płyty

  • We Are Here
    We Are Here
  • Girl on Fire
    Girl on Fire
  • It's on again
    It's on again

Znajdź innych artystów

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów