Alessia Cara

Redakcja 16.08.2016
Alessia Cara
Fotografia: East News

Alessia Cara to młoda artystka urodzona w 1996 roku w Brampton w Kanadzie. 

Alessia Caracciolo, a raczej Alessia Cara (urodzona 11 lipca 1996 roku w Mississauga) jest młodą kanadyjską profesjonalną piosenkarką oraz songwriterką, tworzącą swoje dzieła muzyczne w stylu pop, elektropop oraz R’N’B. Mimo młodego wieku Alessia coraz szybciej zdobywa serca słuchaczy na całym świecie, ugruntowując swoją pozycję na międzynarodowej scenie muzycznej, pośród najbardziej znanych nazwisk.

Od najmłodszych lat Alessia miała styczność z muzyką oraz wykazywała duży potencjał artystyczny. Jako dziecko uczęszczała w Kanadzie do katolickiej szkoły, która dała jej możliwość zetknięcia się z muzyką oraz sztuką sakralną. Jej matka jest włoską imigrantką, dzięki mieszanym korzeniom Alessia, zarówno w barwie swojego głosu jak i wyglądzie wiąże to, co najlepsze z dwóch wydawać by się mogło przeciwstawnych miejsc na świecie. 

Jako młoda dziewczyna wykazywała dużą wrażliwość na piękno otaczającego ją świata. Ujście dla wewnętrznych emocji znajdowała w pisaniu pierwszych piosenek, poezji oraz występowaniu w teatrze. Jako 10 latka zaczęła samodzielnie uczyć się gry na gitarze, którą szybko opanowała w stopniu pozwalającym jej na swobodne wykonywanie swoich ulubionych piosenek. W wieku 13 lat Alessia zaczęła wykorzystywać możliwości, jakie daje współczesny Internet, zakładając swój własny kanał na Youtube, na którym zamieszczała covery wykonywanych przez siebie piosenek.

Alessia Cara jest artystką ciągle się rozwijającą, przed którą stoi otworem całe morze możliwości, jakie świat muzyczny ma do zaoferowania. Z roku na rok zdobywa ona sobie coraz szersze rzesze zdeklarowanych słuchaczy, urzekając swoją wyjątkową barwą głosu oraz dużą ambicją muzyczną. Styl śpiewania Cary jest porównywany do fenomenu, jakim były Farrah Franklin, Adina Howard, czy Norah Jones. Kariera Cary rozpoczęła się tak naprawdę w 2015 roku, kiedy to świat usłyszał o niej w wyniku zaangażowania się piosenkarki w wiele projektów muzycznych. Efektem wystąpień w licznych rozgłośniach muzycznych, jak np. 15 sekund sławy na Mix 104.1 Boston (występ ten można uznać za moment przełomowy jej życia) przyniósł jej w wieku 18 lat kontrakt z EP Entertaiment oraz wsparcie Def Jam Recordings.

W kwietniu 2015 roku Cara wydała również swój pierwszy oficjalny singiel, nakładem Def Jam zatytułowany "Here". MTV opisała go jako piosenkę idealną dla tych "którzy w głębi nienawidzą imprez". Inspiracją do stworzenia tego kawałku przez artystkę były jej własne doświadczenia, związane z różnorodnymi imprezami. Dzięki temu trafiła ona doskonale w gusta współczesnych młodych słuchaczy, którzy przywdziewają różnorodne społeczne maski, żeby tylko być bardziej akceptowalnym i lepiej wpasować się w środowisko. A nie zawsze wszystkim to leży, a czasem zwyczajnie ich to męczy. Dzięki singlowi "Here" Alessia zyskała nowe rzesze zdeklarowanych fanów, którzy mogli śmiało utożsamiać się z jej muzyką.

5 maja 2015 roku piosenka "Here" została wybrana kawałkiem, którego nie można przegapić na liście "must hear song" tworzonej przez Cosmopolitan. Wisienką na torcie było okrzyknięcia tego kawałka najlepszą kanadyjską piosenką kwietnia, według Billboard w kategorii "20 piosenek popowych, których potrzebujesz w swojej letniej składance". W czerwcu 2015 roku magazyn "Rolling Stone" umieścił "Here" na 21 miejscu z 50 najlepszych piosenek 2015 roku. 29 Lipca 2015 roku Cara wykonała swój pierwszy debiut telewizyjny razem z piosenką "Here" w Tonight Show Starring Jimmy Fallon. Po tym wydarzeniu popularność Cary zaczęła rosnąć wykładniczo, jeśli ktoś dotychczas nie zdawał sobie sprawy z istnienia artystki, to po programie Fallona zwyczajnie nie mógł już jej nie zauważyć. Debiutancki album studyjny Cary "Know-It-All" został wydany w listopadzie 2015 roku.

Mimo, że dotychczasowa dyskografia artystki jest dość krótka, to stanowi ona doskonałą odskocznię muzyczną, pozwalającą na wyjątkowy relaks oraz sprawne naładowanie wewnętrznych akumulatorów przy dobrej nucie. Młodość artystki oraz stale rosnące ambicje muzyczne sprawiają, że wszyscy fani mogą spodziewać się po niej dalszych wyjątkowych dzieł muzycznych. Póki co, jej umiejętności można podziwiać w: 

Album

2015: "Know-It-All"

Mini albumy

2015: "Four Pink Walls"

Single

2015: "Wild Things", "Here"

Alessia Cara - muzyka i płyty

  • Know It All
    Know It All

Znajdź innych artystów

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów