Adele

Redakcja 16.08.2016
Adele
Fotografia: ONS

Adele ikona muzyki prosto z Wielkiej Brytanii i jedna z najbardziej wpływowych gwiazd muzycznych.

Adele Laurie Blue Adkins, a raczej Adele (jak zna ją cały świat), to brytyjska piosenkarka, kompozytorka oraz autorka tekstów urodzona 5 maja 1988 roku w Londynie. Jej muzyka od lat odbija się szerokim echem na całym świecie, zjednując jej z roku na rok milionowe rzesze wiernych fanów. Początek kariery muzycznej był bardzo burzliwy. Praktycznie z dnia na dzień stała się ona rozpoznawalna. Okres ledwie kilku lat zmienił Adele z niszowej artystki do światowej gwiazdy, której poczynania i muzykę śledzą miliony ludzi.

2006 rok to czas ukończenia nauki w Brytyjskiej Szkole Sztuki Widowiskowej i Technologii (BRIT School for Performing Arts and Technoogy) przez Adele. W kilka miesięcy po zdobyciu swojego dyplomu, otrzymała ona propozycję podpisania profesjonalnego kontraktu płytowego z wytwórnią XL Recordings, a wszystko przez to, że jej znajomy zamieścił kilka utworów Adele w serwisie Myspace. O piosenkarce zaczęło szybko robić się głośno, gdy ludzie zaczęli poznawać się na jej niesamowitym talencie oraz zdolności przekazywania kwestii, trudnych do wyrażenia. Jej przemyślane oraz subtelne liryczne teksty, potrafiły pobudzić w każdym słuchaczu, te najważniejsze i najbardziej wrażliwe struny.

W 2008 roku Adele wydała swój debiutancki album studyjny zatytułowany "19". Krążek osiągnął niewyobrażalny wręcz sukces – siedmiokrotny status platynowej płyty w Wielkiej Brytanii oraz podwójnej platynowej płyty na terenie Stanów Zjednoczonych. Tego rodzaju sukces rzadko osiągają zespoły, które w przestrzeni rynkowej istnieją od dekad, a Adele w ten sposób rozpoczęła swoją karierę. Z takim początkiem, jedyną możliwym kierunkiem dla artystki był sam szczyt. 8 lutego 2009 roku w czasie 51. ceremonii wręczenia nagrody Grammy, Adele zdobyła dwie statuetki za wygraną w kategoriach "Najlepszy nowy artysta" i "Najlepszy żeński wokalny występ popowy".

2011 rok zaowocował nowym albumem studyjnym pod tytułem "21", który podobnie jak pierwszy spotkał się z wyjątkowo gorącym przyjęciem zarówno przez fanów, jak i międzynarodowych krytyków muzycznych. Krążek dostarczył artystce wiele nowych, prestiżowych nagród muzycznych, w tym rekordową ilość nagród Grammy - bo aż sześciu. Oprócz tego piosenkarka wygrała dwie Brit oraz trzy Amerykańskie Nagrody Muzyczne. Płyta "21" uzyskała status szesnastokrotnej platynowej płyty w Wielkiej Brytanii, co zapewniło jej miano czwartego z najczęściej kupowanych albumów, w całej historii brytyjskiego rynku muzycznego. Wisienką na torcie było utrzymanie się krążka, najdłużej w historii, na pierwszym miejscu list przebojów. Do tej pory "21" odnotował sprzedaż w ponad 30 milionowym nakładzie (liczba ta nieustannie wzrasta). Płyta "21" należy do jednych z najbardziej znamienitych dzieł, który obsypał Adele stosem zasłużonych nagród, w tym kilkukrotnym zapisaniem się w Księdze rekordów Guinnessa.

W 2013 roku Adele zdobyła trzy prestiżowe nagrody: Nagrodę Akademii Filmowej, Złoty Glob oraz nagrodę Grammy, za utwór „Skyfall”, który skomponowała, napisała i nagrała na potrzeby filmu o przygodach Jamesa Bonda. Jej ostatni album wydany w listopadzie 2015 roku zatytułowany 25, już po kilku tygodniach ustanowił nowe rekordy sprzedaży na wszystkich najważniejszych rynkach muzycznych

Do tej pory albumy Adele rozeszły się w ponad 40 milionowym nakładzie, single w 50 milionowym, co czyni z artystki jedną z najlepiej sprzedających się oraz uznanych artystów w historii muzyki. 

Adele - muzyka i płyty

 • Skyfall
  Skyfall
 • 21
  21
 • 19
  19
 • Hello
  Hello

Znajdź innych artystów

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów