"Wegetarianka" została wyróżniona Nagrodą Bookera. O czym opowiada?

Paulina Szestowicka 17.05.2016
Debbie Smith i Han Kang
Fotografia: East News

To pierwsza powieść nagrodzona według nowych zasad konkursu. 

16 maja przyznano Międzynarodową Nagrodę Bookera, która trafiła w ręce Han KangDebbie Smith. Południowokoreańska pisarka i angielska tłumaczka zostały nagrodzone za powieść "Wegetarianka".

Książka opowiada historię Yeong-hye, która prowadzi monotonne życie. Jest wzorową żoną, która jest nie tylko wyrozumiała, ale też wspiera budżet domowy dodatkowo zarabiając na pisaniu tekstów do komiksów. Jej życie wywraca się do góry nogami, kiedy zaczynają ją prześladować koszmary senne. Wtedy też decyduje się przejść na dietę wegetariańską, co spotyka się ze sprzeciwem nie tylko partnera, ale i całej rodziny. Ciągłe kłótnie popychają Yeong-hye do podjęcia próby samobójczej. Kobieta trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie przekonuje się, że tak naprawdę nigdy nie miała przy sobie bliskiej osoby. 

Powieść "Wegetarianka" składa się z trzech powiązanych ze sobą części, w których śledzimy losy głównej bohaterki przez pryzmat różnych postaci: męża, szwagra-artysty, siostry. W powieści mamy do czynienia z dwoma rodzajami narracji: pierwszoosobowej, w której jest przedstawiony początek wegetarianizmu bohaterki oraz reakcja społeczeństwa, i trzecioosobowej, w której dowiadujemy się o jej późniejszych losach - czytamy w recenzji na Sztukater.pl - Swobodna zabawa formą, jakiej dokonuje autorka, jest jednym z największych plusów recenzowanej pozycji; dzięki niej czytelnik może dokładnie poznać naturę głównej bohaterki, głębiej spenetrować jej losy, a także szczegółowo zaobserwować jej powiązania z otoczeniem. 

Jury Nagrody Bookera określiło książkę jako "poruszającą i sugestywną, która zaskakuje głębią swojej obcości". Jest to pierwsza powieść autorstwa Han Kang, która została przetłumaczona na język angielski. Tym bardziej warto podkreślić sukces, jaki odniosły autorka i tłumaczka. Oczywiście razem z wyróżnieniem została im wręczona nagroda finansowa w wysokości 50 tysięcy funtów. 

"Wegetarianka" jest pierwszą publikacją nagrodzoną według nowych zasad przyznawania Nagrody Bookera. W poprzednich latach nagradzano autorów uwzględniając całokształt ich twórczości. Obecnie wyróżnienie trafia do pisarza i tłumacza konkretnej książki. Jedynym warunkiem, który należy spełnić jest dostępność pozycji w angielskim tłumaczeniu. 

Międzynarodowa Nagroda Bookera jest przyznawana od 1969 roku. W 2005 roku do nagrody był nominowany Stanisław Lem. 

"Wegetarianka" Han Kang
Fotografia: materiały prasowe

"Wegetarianka" Han Kang

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów