"Pani Furia", czyli historia o tożsamości. "Moja jest niemodna. Jest nie tylko polska, lecz także europejska"

Joanna Kulasza 19.09.2016
Pani Furia
Fotografia: materiały prasowe

Książka Grażyny Plebanek opowiada o problemach związanych ze stereotypami oraz dyskryminacją na tle płci i pochodzenia. 

Grażyna Plebanek napisała książkę "Pani Furia". Główną bohaterką powieści jest Alia, dziewczyna urodzona w Kinszasie, ale wychowująca się w Belgii. Od najmłodszych lat jest szufladkowana przez społeczeństwo. Na co dzień boryka się z problemami dotyczącymi poszukiwania własnej tożsamości.

Moja tożsamość jest w tej chwili dość niemodna. Jest nie tylko polska, lecz także europejska - ja się tak definiuję. Im więcej poznaję tzw. Afro-europejczyków, tym bardziej sobie myślę, że w zasadzie kwestia tożsamości jest w tej chwili potwornie nadmuchiwana. Mamy wiele tożsamości i naprawdę można spokojnie śmiało się rozwijać ze złożoną tożsamością, która jest nie tylko narodowa, nie tylko etniczna, lecz także międzykontynentalna - powiedziała autorka w Radiu ZET Chilli. 

Alia jest zmęczona nierówną walką ze stereotypami. Prezentuje odważny model kobiecości walczącej. W wieku 10 lat musiała przejąć odpowiedzialność za swoje rodzeństwo, ponieważ ojciec opuścił rodzinę. Kiedy zaczyna pracę jako policjantka, musi odnaleźć się w specyficznym środowisku. Pracuje z samymi mężczyznami i jej kobiecość jest nagminnie wytykana. Autorka podczas pisania książki jeździła z patrolami policyjnymi i obserwowała życie kobiet w świecie policji.

Kolor skóry w miłości

Na przykładzie bohaterki książki "Pani Furia" możemy zaobserwować trudną sytuację czarnoskórej kobiety. Problem z jej kobiecością wynika nie tylko z faktu, że pracuje w policji. Czynnikiem, który wpłynął na jej postrzeganie kobiecości w dzieciństwie jest groteskowy wzorzec matki, która prezentuje uprzedmiotowienie kobiety. Książka porusza też problem piętna kolonializmu, czyli myślenia o związkach jako o sferze transakcji.

Ponadto "Pani Furia" pokazuje, że kobiety denerwuje, kiedy postrzegane są przez pryzmat płci, a nie efektów swojej pracy.

Tytuł audycji: Hani bal 
Prowadzi: Hania Rydlewska
Gość: Grażyna Plebanek
Data emisji: 18 września 2016
Godzina emisji: 22:00

Oceń artykuł
Tagi:

Komentarze

Więcej newsów