Olga Tokarczuk to polska pisarka znana na całym świecie! Oto jej najpopularniejsze książki

Olga Tokarczuk w białym swetrze i z czerwoną szminką
Fotografia: Jacek Dominski/REPORTER/East News

Olga Tokarczuk zdobyła Literacką Nagrodę Nobla! Możemy być dumni z polskiej pisarki. Poznajcie jej biografię, a także zapoznajcie się z listą jej najpopularniejszych książek.

I wszystko stało się jasne! Olga Tokarczuk dostała Literacką Nagrodę Nobla. To już kolejna polska noblistka, z której możemy być bardzo dumni. Tokarczuk tę najbardziej prestiżową nagrodę literacką na świecie zdobyła za swoją twórczość w 2018 roku. Kim jest Olga Tokarczuk, jak do tej pory wyglądała jej działalność i co najważniejsze - jakie są jej największe dzieła? Przedstawiamy wam sylwetkę, biografię i portfolio najnowszej polskiej noblistki

Zobacz także: "Boże Ciało" to polski kandydat do Oscara! O czym jest nowy film Jana Komasy?

Olga Tokarczuk - polska pisarka z Literacką Nagrodą Nobla. Krótka biografia i inne nagrody

Olga Tokarczuk nie jest pierwszą polską pisarką, która może pochwalić się Literacką Nagrodą Nobla. Tym samym osiągnięciem do tej pory mogli pochwalić się również: Henryk Sienkiewicz, Czesław Miłosz, Władysław Reymont oraz Wisława Szymborska

Teraz przyszedł czas na nią. Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie, tam też się wychowywała. Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida ukończyła w Kietrzu. Następnie została absolwentką psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat pracowała w zawodzie jako psychoterapeutka. Z pracy zrezygnowała dopiero wtedy, gdy jej pierwsze utwory literackie zdobyły popularność. 

Swój debiut pisarski zaliczyła w 1979 roku na łamach pisma "Na przełaj". Publikowała wówczas pod pseudonimem Natasza Borodin. Jej pierwszą powieścią była "Podróż ludzi Księgi", która ukazała się w 1993 roku. 

W 2008 roku otrzymała Nagrodę Literacką "Nike" za "Biegunów". W 2015 roku ponownie została laureatką tej prestiżowej nagrody za "Księgi Jakubowe", która jest również jedną z najbardziej docenianych przez czytelników i krytyków spośród jej powieści. W styczniu 2017 roku otrzymała za nią także Międzynarodową Nagrodę Literacką samorządu Sztokholmu.  

Zobacz także: Kim jest reżyser "Bożego Ciała"? Jan Komasa nakręcił już kilka głośnych filmów! Poznajcie jego historię

Olga Tokarczuk jest jedną z tych autorek, które działają na rzecz praw kobiet. Dzięki temu w 2017 roku otrzymała nagrodę IX Kongresu Kobiet

Pisarka ma swoją Gwiazdę w Alei Gwiazd Literatury przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim. W 2010 roku została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Olga Tokarczuk: najlepsze i najważniejsze książki

Olga Tokarczuk ma w swoim portfolio naprawdę wiele tytułów. Przedstawiamy jej najpopularniejsze powieści w kolejności chronologicznej. 

1. "Podróż ludzi Księgi" - 1993 rok

Ta książka była debiutem literackim Olgi Tokarczuk. Trudno, w związku z tym, nie uwzględnić jej na liście jej najważniejszych powieści. Jak podaje Onet, książka ta na początku była odrzucona przez wielu wydawców. Gdy jednak ostatecznie Tokarczuk udało się ją wydać, zdobyła za nią nagrodę za debiut. 

Bohaterowie książki wyruszają w pogoń za legendą o tajemniczej Księdze, która ma możliwość, żeby zmienić bieg dziejów. Powieść od początku do końca jest owiana tajemnicą, pełno w niej metafizycznych odniesień, ale przede wszystkim to bardzo wciągająca historia, którą do dziś fani pisarstwa Tokarczuk uwielbiają. 

"Podróż ludzi Księgi" uzyskała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Zobacz także: Znamy wszystkich rywali "Bożego Ciała" do Oscara! Film Jana Komasy powalczy z rekordową liczbą produkcji

2. "Prawiek i inne czasy" - 1996 rok

Ta książka przyniosła Tokarczuk literacką popularność. Autorka otrzymała za nią nominację do Nagrody Literackiej "Nike" i ostatecznie otrzymała nagrodę czytelników. Powieść przyniosła jej także Paszport "Polityki". "Prawiek i inne czasy" to wielki sukces czytelniczy, który został przetłumaczony na ponad dwadzieścia różnych języków.

Książka to jeden z najbardziej feministycznych tytułów w portfolio Olgi Tokarczuk o przemijaniu i ludzkim przeznaczeniu. Prawiek to wieś położona w centralnej Polsce. To właśnie w tej miejscowości mieszka kilka rodzin. W każdej z nich znajdują się ludzie walczący o swoją przyszłość i szczęście. 

3. "Dom dzienny, dom nocny" - 1998 rok

Przez wielu krytyków ta książka jest nazywana najambitniejszą książką w dorobku Olgi Tokarczuk. Autorka przedstawia w niej wielowymiarowość ludzkiego życia, pokazując je na pograniczu jawy i snu. I choć sama książka ma wydźwięk nieco melancholijny, a niekiedy nawet okrutny, ostatecznie jej finał jest optymistyczny. 

Olga za tę powieść otrzymała międzynarodową nagrodę Brücke Berlin-Preis. "Dom dzienny, dom nocny" to pierwsza powieść w Polsce, która została udostępniona w formie elektronicznej.

Zobacz także: 10 pytań z poezji! Koniecznie sprawdź, jak sobie poradzisz!

4. "Gra na wielu bębenkach" - 2001 rok

"Gra na wielu bębenkach" to zbiór dziewiętnastu opowiadań, który został nominowany do Nagrody Literackiej "Nike". Otrzymał w wówczas nagrodę czytelników. 

Opowiadania Olgi Tokarczuk to wiele różnych postaci i niezwykłe historie, z których w każdej pojawia się coś niezwykłego, czego czytelnicy zupełnie się nie spodziewają. To prawdziwa uczta dla fanów krótkich form pisarskich, którzy nie lubią skupiać się na długich prozach.

5. "Bieguni" - 2007 rok

Ta książka przyniosła Oldze Tokarczuk wiele sławy. Jest to jedna z najgłośniejszych i najszerzej komentowanych powieści ostatnich lat w naszym kraju. Dzięki niej pisarka zdobyła Literacką Nagrodę "Nike"

"Bieguni" jest to wielowątkowa powieść, osadzona w różnych miejscach i czasach. Sama nazwa nawiązuje do sekty prawosławnych starowierców, którzy wierzyli, że grzechom mogą przeciwstawić się jedynie wtedy, gdy pozostają w ruchu. I choć nie jest to powieść podróżnicza, przenosi nas w różne miejsca, stając się jednocześnie metaforą poszukiwania. 

Zobacz także: Oscary 2020 nadchodzą wielkimi krokami. Co już wiemy o uroczystości?

6. "Prowadź swój pług przez kości umarłych" - 2009 rok

To jedna z najpopularniejszych książek Olgi Tokarczuk. Wszystko dlatego, że doczekała się ekranizacji. Głośny film "Pokot", który wyreżyserowały Agnieszka Holland oraz jej córka Kasia Adamik, powstał właśnie na podstawie tej powieści.

Choć książka ukazała się 10 lat temu, dziś jest jeszcze bardziej aktualna. Porusza problematykę ekologii oraz aktywizmu w obronie zwierząt i natury. Olga Tokarczuk mówiła o tym głośno, zanim stało się to modne. Nic więc dziwnego, że we wrześniu tego roku "Guardian" umieścił tę powieść na liście 100. najlepszych książek XXI wieku.

7. "Księgi Jakubowe" - 2014 rok

To najgłośniejsza książka w portfolio Olgi Tokarczuk. I to właśnie ona w dużej mierze wpłynęła na to, że pisarka została laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Zdobyła za nią, po raz drugi w swoim życiu, również Literacką Nagrodę "Nike"

Jest to powieść historyczna, sięgająca czasami do XVIII wieku. Opowiada o mistyku żydowskiego pochodzenia, który zamieszkuje na wschodzie Rzeczpospolitej. Jakub Frank, bo tak nazywał się ów mistyk, ogłosił się Mesjaszem i dał początek judaistycznej herezji, jaką był frankizm. Olga Tokarczuk poświęciła dużo energii i pracy w wydanie tej książki. Ostatecznie udało jej się ją napisać po 6 latach ciężkich przygotowań. W "Księgach Jakubowych" Tokarczuk obnaża też wizerunek sprawiedliwej Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów - mówiła Tokarczuk w jednym z wywiadów dla Telewizji Polskiej.

Ta książka jest bardzo kontrowersyjna, a za razem doskonała. Idealnie wpasowała się w dzisiejsze czasy, przepełnione walką o dobro różnych mniejszości.

Zobacz także: Róże Gali 2019 - znamy nominacje! Wśród wyróżnionych Cielecka i Zawierucha

Lubisz czytać książki? Język polski należał do twoich ulubionych przedmiotów? W takim razie ten quiz jest właśnie dla Ciebie! Spróbuj odgadnąć, czy dane stwierdzenie jest prawdą, a może fałszem.

Młoda kobieta czyta książkę na kanapie i pije kawę.
Rozwiąż quiz

Prawda a może fałsz? Podejmij literackie wyzwanie! Średnia w tym teście to 6 na 10

Młoda kobieta czyta książkę na kanapie i pije kawę.

1. Główni bohaterowie powieści "Władcy much" to młodzi chłopcy, którzy przeżyli katastrofę lotniczą.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów