Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla! Odznaczenie wręczył jej król Szwecji Karol XVI Gustaw

Olga Tokarczuk w czarnym płaszczu podczas przemowy w Sztokholmie
Fotografia: JONATHAN NACKSTRAND/AFP/East News

Olga Tokarczuk zdobyła literacką Nagrodę Nobla! Dziś polska pisarka odebrała odznaczenie z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. To ogromne wyróżnienie.

O tym, że Olga Tokarczuk została laureatką literackiej Nagrody Nobla, dowiedzieliśmy się już w październiku. Dziś jednak polska pisarka odebrała tę prestiżową nagrodę z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Uroczystość, podczas której 13 laureatów otrzymało medale i dyplomy, była tym samym zwieńczeniem trwającego w Szwecji Tygodnia Noblowskiego. Olga Tokarczuk miała już wcześniej zaliczony występ przed publicznością w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej.

Zobacz także: Olga Tokarczuk to polska pisarka znana na całym świecie! Oto jej najpopularniejsze książki

Olga Tokarczuk odebrała literacką Nagrodę Nobla

We wtorek 10 grudnia odbyła się uroczystość rozdania nagród Nobla, którą odebrało trzynastu tegorocznych laureatów. Każdy z nich otrzymał złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa

Jedną z nagrodzonych została Olga Tokarczuk, która jako pierwsza polska prozaiczka otrzymała tę prestiżową nagrodę. Po uroczystości z królem wszyscy udali się do filharmonii w sztokholmskim ratuszu, gdzie odbył się bankiet noblowski

Wśród nagrodzonych Nagrodą Nobla Polaków w historii tej nagrody są również: Maria Skłodowska-Curie, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa, Józef Rotblat oraz Wisława Szymborska.

Zobacz także: Złote Globy 2020 nadchodzą wielkimi krokami! Poznaliśmy nominacje do tej prestiżowej nagrody filmowej

Lubisz czytać książki? Język polski należał do twoich ulubionych przedmiotów? W takim razie ten quiz jest właśnie dla Ciebie! Spróbuj odgadnąć, czy dane stwierdzenie jest prawdą, a może fałszem.

Młoda kobieta czyta książkę na kanapie i pije kawę.
Rozwiąż quiz

Prawda a może fałsz? Podejmij literackie wyzwanie! Średnia w tym teście to 6 na 10

Młoda kobieta czyta książkę na kanapie i pije kawę.

1. Główni bohaterowie powieści "Władcy much" to młodzi chłopcy, którzy przeżyli katastrofę lotniczą.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów