Olga Tokarczuk bez National Book Award. Nagroda trafiła w ręce Japonki

Sylwia Kropiewnicka 15.11.2018
Olga Tokarczuk czekająca na nagrodę
Fotografia: East News

National Book Award zostały rozdane po raz 69. Nominowana książka "Bieguni" Olgi Tokarczuk niestety nie zdobyła głównej nagrody. Zwyciężyła Japonka Yoko Tawada.

Książka Olgi Tokarczuk „Bieguni” w tłumaczeniu Jennifer Croft trafiła do finałowej piątki nagrody w nowej kategorii przyznawanej przekładom. Główną nagrodę ostatecznie zdobyła Japonka Yoko Tawada za książkę „The Emissary” w tłumaczeniu Margaret Misutani. Przyznawana najlepszym pozycjom książkowym wydawanym w Stanach Zjednoczonych National Book Award jest uznawana za jedno z najważniejszych wyróżnień literackich.

Tokarczuk i Croft były nominowane we wprowadzonej w tym roku kategorii dla książek tłumaczonych. To z pewnością duża strata dla autorek, biorąc pod uwagę, że oczekiwania były dość duże. Angielski przekład książki Olgi Tokarczuk nagrodzono już w tym roku Man Booker International Prize oraz Found in Translation Award przyznawaną tłumaczom.

Olga Tokarczuk ze swoją książką

Celem wprowadzenia w tym roku nowej kategorii jest zwrócenie uwagi na przekłady książek żyjących pisarzy i tłumaczy ich dzieł, zarówno beletrystycznych, jak i non-fiction.

National Book Foundation chce, aby amerykańscy czytelnicy usłyszeli także o innych utalentowanych nieanglojęzycznych pisarzach. Przedstawiciele Fundacji podkreślali, że czytanie światowych twórców jest szczególnie ważne w czasach, gdy Stany pod rządami prezydenta Trumpa zamykają się na innych.

Japonka, która zwyciężyła niestety nie mogła pojawić się na gali. Przesłała jednak list, w którym podziękowała jurorom.

"Bieguni" Olgi Tokarczuk

Tytuł książki odwołuje się do nazwy rosyjskiej sekty z XVIII w., której członkowie wierzyli, że świat to dzieło szatana. Kiedy się zatrzymujemy, ma on do nas najlepszy dostęp. W swojej książce Olga Tokarczuk opisuje współczesnych Biegunów - podróżników.

Zobacz także: Premiera „Kogel Mogel 3” już niedługo! Znamy coraz więcej szczegółów!

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Książki
Rozwiąż quiz

Uważasz się za mola książkowego? Sprawdź w naszym quizie, ile wiesz o polskich pisarzach

Książki

1. Laureatem Nagrody Nobla nie jest:

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów