O tej zalecie czytania książek nie wiedzieliśmy. Brzmi zachęcająco

Emilia Klima 17.05.2017
Zalety czytania książek
Fotografia: East News

Okazuje się, że to, czy czytamy książki wpływa nie tylko na inteligencję, ale też sposób w jaki traktujemy innych. 

Zalet czytania książek można by wymieniać długo - rozszerzenie zasobu słownictwa, poprawa pamięci i koncentracji czy rozwijanie wyobraźni - to tylko niektóre z nich.

Naukowcy z Kingston University w Londynie postanowili zbadać związek czytania książek z poziomem inteligencji emocjonalnej. Okazało się, że osoby, które lubią czytać w wolnym czasie są... milsze.

Respondenci zostali zbadani pod kątem zdolności interpersonalnych, w tym tego, czy potrafią rozpoznać emocje innych i jak bardzo się nimi przejmują oraz zdolności do udzielenia pomocy. Osoby, które deklarowały, że w wolnym czasie chętniej czytają niż oglądają telewizję, okazywały więcej empatii. Ci, którzy preferowali telewizję, w badaniu wypadły jako osoby z mniej otwartym umysłem na poglądy innych i generalnie mniej przyjazne.

To jeszcze nie koniec rewelacji naukowców z Londynu. Okazuje się, że znaczenie ma też rodzaj literatury, który wybieramy najczęściej. Miłośnicy fikcji są bardziej pozytywnie nastawieni do ludzi, czytający historie miłosne - bardziej empatyczni, a ci, którzy lubią pośmiać się przy lekturze - łatwiej nawiązują więzi.

Jesteście zaskoczeni? :-)

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów