Nie tylko Szekspir jest autorem "Henryka VI". W nowych wydaniach dzieła czekają nas zmiany

Redakcja 25.10.2016
Christopher Marlowe napisał "Henryka VI"
Fotografia: East News

Okazało się, że nie jest to dzieło jednego autora. Wiadomo też, kto jest jego współtwórcą. 

O tym, że Christopher Marlowe, autor m.in. "Tamerlana Wielkiego", czy "Tragicznych dziejów doktora Fausta", jest współautorem trzech części "Henryka VI" podejrzewano już od 18. wieku. Jak informuje BBC, dziś specjaliści, którzy badali tę sprawę przy wykorzystaniu skomputeryzowanych narzędzi, mają już pewność.

Udało nam się wyraźnie zweryfikować obecność Marlowe'a w tych trzech tekstach. Mamy już pewność, że pisarze nie czerpali inspiracji nawzajem ze swoich dzieł, tylko razem współpracowali. Rywale też przecież czasem współpracują - powiedział Gary Taylor, wydawca wchodzący w skład zespołu badającego dzieła Szekspira.

W rewelacje Oxford University Press nie do końca wierzy Carol Rutter z Uniwersytetu w Warwick, która naukowo zajmuję się Szekspirem i jego dziełami. Jej zdaniem to bardzo prawdopodobne, że William Szekspir współpracował z różnymi osobami, ale raczej w tym gronie nie było Christophera Marlowe'a. Mimo różnych opinii, nowe wydania dzieła Szekspira będą zawierać również nazwisko Marlowe'a.

Co ciekawe, jak donoszą naukowcy, aż w 17 sztukach Szekspira można dostrzec udział innych autorów. Czy te przypuszczenia dotyczą też "Romeo i Julii" i "Hamleta", jednych z najwybitniejszych dzieł Szekspira, zapewne pokaże czas. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów