Napisali blisko 450 listów. Dziś o miłości Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza może przeczytać każdy

Redakcja 27.10.2016
Wisława Szymborska
Fotografia: East News

"Najlepiej w życiu ma Twój kot, bo jest przy Tobie" - pisała noblistka. A on jej odpisywał równie zabawnie.

Nie byli typową parą, a raczej dość specyficzną. Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz nigdy razem nie zamieszkali, choć ich miłość można zaliczyć do tych największych, najpiękniejszych, z ponad 20-letnim stażem. O ich wielkim uczuciu świadczą listy, które do siebie pisali. Listy żartobliwe, ale i poważne. Listy, w których opisywali swoje codzienne zmagania i szarą peerelowską rzeczywistość. Listy, w których (choć rzadko) pisali o łączącym ich uczuciu.  

Noblistka i jeden z najwybitniejszych polskich prozaików wymienili setki listów, które do tej pory przeczytali nieliczni. Teraz, dzięki wydawnictwu Znak, będziemy mogli wejść w posiadanie niezwykłej książki "Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy", w której znajdziemy blisko 450 niepublikowanych nigdy wcześniej listów. Jak informuje TVN24.pl, korespondencja została udostępniona przez Fundację Wisławy Szymborskiej, która zdeponowana jest w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.

Mistrzowsko napisane, pełne tęsknoty i czułości pozwalają wniknąć w wyjątkowe uczucie łączące dwoje ludzi, którzy - jak o nich mówiono - nawet jeśli stali do siebie plecami, cały czas patrzyli sobie w oczy - czytamy na stronie wydawnictwa Znak. 

W listach dostrzec również możemy niesamowite poczucie humoru, którym obdarowani zostali ich autorzy. Wisława Szymborska dla żartu swoje listy nierzadko pisała z błędami ortograficznymi, a także wcielała się w postać hrabiny Heloizy Lanckorońskiej. Z kolei Kornel Filipowicz podawał się za hrabiego Tulczyńskiego. Ton korespondencji wskazuje, że obojgu zabawa ta sprawiała niesamowitą frajdę. 

Książka "Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy" dostępna jest już we wszystkich większych księgarniach. Warto po nią sięgnąć, bo dzięki niej mamy niesamowitą okazję dowiedzieć się, jaka prywatnie była polska noblistka i spojrzeć na świat jej oczami. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów