04.06.2017 09:55

Muzyka sfer, czyli co w kosmosie piszczy? Rozmowa z autorami książki "Czy Wielki Wybuch był głośny?"

Czarne dziury, białe karły, gwiazdy neutronowe... Wszystko można usłyszeć przy pomocy wyobraźni i technologii.

Karolina Głowacka i Jean-Pierre Lasota

Fotografia: Chillizet.pl

Trudno ogarnąć umysłem wszystkie zdarzenia zachodzące w jednym momencie we wszechświecie. Jeszcze trudniej pomyśleć o dźwiękach, jakie mogą wydawać. Oczywiście nie da się niczego usłyszeć w próżni, ale w odpowiednich warunkach, dzięki nowoczesnej technologii i odrobinie teoretycznego przygotowania, kosmos zaczyna grać istną muzyką sfer.

Karolina Głowacka i Jean-Pierre Lasota, autorzy książki „Czy Wielki Wybuch był głośny”, w rozmowie z Chillizet.pl wyjaśniają, na czym polega „świergot czarnych dziur”, czy dźwięk może podróżować szybciej niż światło, co wspólnego ma Albert Einstein z kompaktami i czy można usłyszeć fale grawitacyjne?

Dzięki połączeniu dociekliwości dziennikarki radiowej i doświadczenia profesora fizyki, można w końcu przekonać się, że nawet najbardziej skomplikowane i abstrakcyjne teorie są całkiem zrozumiałe, gdy podaje się je w przejrzysty i obrazowy sposób. W wyniku zderzenia się tych dwóch, nieco odmiennych umysłów, powstała książka popularnonaukowa, która żadnych pytań się nie boi.

Zobacz rozmowę autorów książki "Czy Wielki Wybuch był głośny?" na temat kosmicznych dźwięków: