"Boże Ciało" polskim kandydatem do Oscara 2020

Paweł Pawlikowski
Fotografia: Frederic J. Brown/AFP/East News

Już znamy polskiego kandydata do Oscara 2020! Film powalczy z innymi zagranicznymi produkcjami o nominację. O tym, czy ostatecznie ją zdobędzie, przekonamy się w styczniu.

Już wiemy, jaki polski film będzie reprezentował nasz kraj podczas Gali rozdania Oscarów 2020. Dziś odbyła się konferencja zorganizowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, na której ogłoszono tytuł tej produkcji.

Okazuje się, że w tym roku polskim kandydatem do Oscara będzie "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy. To właśnie on powalczy wraz z innymi zagranicznymi produkcjami o oficjalną nominację.

Zobacz także: Oscary 2020 - poznaliśmy nominacje! "Boże Ciało" z szansą na statuetkę! 

Oscary 2020: "Boże Ciało" to polski kandydat do nagrody

Produkcja "Boże Ciało" została zgłoszona przez PISF do Amerykańskiej Akademii Filmowej i będzie walczyć o otrzymanie oficjalnej nominacji w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy (do tej pory znanej jako najlepszy film nieanglojęzyczny).

Film "Boże Ciało" został ogłoszony przez Radosława Śmigulskiego, szefa PISF oraz specjalną komisję, która zebrała się, żeby wybrać polskiego kandydata do Oscara.

Na czele tej komisji stanęła w tym roku Ewa Puszczyńska – producentka „Idy” i „Zimnej wojny”. Poza nią w skład komisji weszli m.in.: Łukasz Żal (autor zdjęć do filmów) oraz Jan A.P. Kaczmarek (kompozytor, zdobywca Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”).

"Boże Ciało" to uniwersalna, poruszająca i prowokująca historia o przemianie duchowej człowieka, nowe spojrzenie na wiarę w Boga. To dojrzały, mądry film młodego twórcy. Porywająca gra Bartosza Bieleni i wiarygodny sposób opowiadania Jana Komasy przekonują o tym, że Bóg może się objawiać w nieoczywisty sposób.  Reakcje widzów i krytyki w Wenecji i Toronto oraz zainteresowanie dystrybutorów z wielu krajów pozwalają wierzyć w międzynarodowy sukces filmu.” - napisano w uzasadnieniu wyboru.

Warto wspomnieć, że "Boże Ciało" zbiera znakomite recenzje. Światowa premiera filmu "Boże Ciało" Jana Komasy obyła się podczas 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Oscary 2020: kiedy odbędzie się ceremonia?

Wszystkie nominacje do Oscarów 2020 poznamy w styczniu. Wówczas dowiemy się, jakie filmy będą konkurować w 24 kategoriach i czy będzie wśród nich "Boże Ciało". 92. Gala rozdania Oscarów odbędzie się natomiast 9 lutego 2020 roku w Dolby Theatre w Los Angeles.

Zobacz także: Oscary 2020 nadchodzą wielkimi krokami. Co już wiemy o uroczystości?

Już wiemy, jaki polski film powalczy w tym roku o nominację do Oscara! Oto wszystkie polskie akcenty w historii Oscarów.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów