Netflix zebrał dane o wyborach widzów interaktywnego odcinka "Czarnego lustra"

Roksana Orlicka 15.02.2019
Netflix
Fotografia: Shutterstock

Na jaw wyszło, że Netflix gromadzi informacje o swoich użytkownikach. Jakie dane zbiera firma?

Interaktywny odcinek popularnego serialu Netflixa "Czarne lustro" wzbudził wiele emocji. To widz decydował, w którą stronę potoczy się fabuła serialu. Pomysł twórców produkcji został przyjęty z entuzjazmem, fani serialu chętnie dzielili się swoimi wyborami w mediach społecznościowych. Okazuje się, że Netflix skrupulatnie zbierał informacje o wyborach widzów.

Netflix zbiera dane użytkowników

Jak podaje Onet informację o gromadzeniu danych przez Netflixa podał badacz Michael Veale, związany z brytyjskim University Collage London. Veale zwrócił się do Netflixa z prośbą o dostęp do danych na mocy RODO.

Warto wiedzieć, że Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO) obowiązuje od maja 2018 roku. RODO pozwala każdemu użytkownikowi usług cyfrowych dowiedzieć się, jakie dane na jego temat gromadzi ustawodawca, czyli w przypadku Veale'a Netlix. 

Nie tylko Netflix zna swoich użytkowników

Na jaw wyszło, że firma zbiera informacje o tym, jakie programy oglądamy, ale również ile czasu poświęcamy na obejrzenie tych programów, filmów lub seriali. Netflix zgromadził również dane na temat wyborów widzów interaktywnego odcinka "Czarnego lustra". Netflix tłumaczy, że dla firmy to cenna informacja, dzięki której w przyszłości będą mogli lepiej dopasować historie w filmach i serialach ich produkcji. 

Nie wiemy, jak długo Netflix będzie przechowywać te dane oraz na jakich warunkach je kasuje. Każdy użytkownik, korzystający z platformy, musi obowiązkowo zgodzić się na przetwarzanie danych.

Przeszkadza wam, że firmy zbierają nasze dane?

Zobacz także: Wybrano najważniejsze dzieła europejskiego kina. Na liście znalazł się polski film

Rozwiąż quiz

Czy rozpoznasz popularne seriale po jednym kadrze? Tylko 1 na 5 osób zdobywa max punktów

Serial QUIZ
Fotografia: YouTube.com/Netflix

1. Z jakiego serialu pochodzi ten kadr:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów