„Zimna wojna” z kolejną nagrodą! Łukasz Żal jest pierwszym Polakiem, który otrzymał to wyróżnienie

Sylwia Bagińska 10.02.2019
Kadr z filmu "Zimna wojna".
Fotografia: East News

To ogromny sukces Łukasza Żala. Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy! 

Dopiero co film Pawła Pawlikowskiego otrzymał aż 3 nominacje do Oscarów 2019, a tu kolejny sukces „Zimnej wojny”. Łukasz Żal, autor zdjęć do filmu, otrzymał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych.

Łukasz Żal nagrodzony przez American Society of Cinematographers

Łukasz Żal miał do pokonania niełatwą konkurencje. Zdobywając wyróżnienie pokonał autora zdjęć do „Romy”, Alfonso Cuarona, a także Matthew Libatique’a, który był odpowiedzialny za zdjęcia do „Narodzin Gwiazd”. Polak pokonał także Linusa Sangrena, który razem z Damienem Chazellem pracował nad zdjęciami do „Pierwszego człowieka” oraz autora zdjęć filmu „Faworyta”, Yorgosa Lanthimosa.

Zobacz także: Oscary 2019 już za chwilę! Sprawdź, gdzie obejrzeć Oscara!

W tym roku Łukasz Żal został nominowany do Oscara za najlepsze zdjęcia do „Zimnej wojny”. Film walczy również o nagrodę w dwóch innych kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, a także najlepszy reżyser. Wyniki poznamy w nocy z 24 na 25 lutego.

Zobacz także: Czy "Zimna wojna" zdobędzie Oscara? Bukmacherzy nie pozostawiają wątpliwości

Nie tylko Paweł Pawlikowski zasłynął w Polsce jako reżyser, który otrzymał nominację do Oscara! Oto wybitni Polacy, którzy byli docenieni przez Akademię.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów