Nie tylko "Zimna wojna" święci sukcesy! 2 polskie filmy w rankingu 10 najlepszych wg "El Mundo"

Agata Kulesza i Tomasz Kot na czarno-białym kadrze z filmu "Zimna wojna"
Fotografia: Łukasz Bąk/Kino Świat

Wielki sukces polskiej kinematografii! 2 filmy polskie znalazły się w prestiżowym hiszpańskim rankingu, pośród oscarowych produkcji. Możemy być z nich dumni!

Hiszpańska gazeta "El Mundo", drugi co do wielkości dziennik w tym kraju, stworzyła prestiżowy ranking 10 najlepszych filmów 2018 roku. Znalazły się w nim niemal same nagrodzone tytuły, w tym produkcje oscarowe. Wyróżnione zostały także 2 filmy polskie, w tym oczywiście "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. Drugi z nich jest jednak dużym zaskoczeniem. Niemniej, z obu jesteśmy bardzo dumni!

Zobacz także: Filmy 2018, na które nie mogliśmy się doczekać! Tych 5 nie możesz przegapić!

Filmy polskie w rankingu "El Mundo"

Lista najlepszych filmów została stworzona przez dziennikarza Alberto Luchiniego. Znalazł się na niej m.in. głośny w ostatnim czasie film Netflixa, "Roma". Produkcja uważana jest za największego konkurenta do Oscara dla "Zimnej wojny". Polski film z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem w rolach głównych nie został jednak pominięty przez dziennikarza i również znalazł się w tym prestiżowym zestawieniu.

Nie tylko "Zimna wojna" została jednak doceniona! Drugim polskim tytułem na liście jest "Plac zabaw". Jak podaje Onet, film Bartosza M. Kowalskiego, choć oficjalną premierę miał w 2016 roku, dopiero w tym roku trafił do hiszpańskiej dystrybucji. W związku z tym został umieszczony w rankingu hiszpańskiego dziennika. "Plac zabaw" opowiada o dniu z życia nastolatków, którzy właśnie kończą szkołę podstawową. Choć fabuła zapowiada się niewinnie, ostatecznie dochodzi do przerażającego finału. Jeżeli jeszcze nie widzieliście tej produkcji, koniecznie musicie się z nią zapoznać!

Po czym poznać, że ten ranking jest tak prestiżowy? Po kolejnych tytułach, które się w nim znalazły! "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" to film, który został doceniony dwoma Oscarami oraz czterema Złotymi Globami. "Jestem najlepsza. Ja, Tonya" otrzymał natomiast po jednej statuetce w obydwu prestiżowych nagrodach. Oba filmy są doskonałe, trudno się dziwić zatem, że znalazły się w tym zestawieniu! Poniżej znajdziecie cały ranking.

10 najlepszych filmów 2018 roku według "El Mundo":

  1. "Roma"
  2. "The Rider"
  3. "Zimna wojna"
  4. "Jeszcze nie koniec"
  5. "Winni"
  6. "Plac zabaw"
  7. "Lucky"
  8. "Jestem najlepsza. Ja, Tonya"
  9. "Wszyscy wiedzą"
  10. "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"

Zobacz także: Filmy 2019 roku, których nie możesz przegapić!

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Na jedne filmy ochoczo chodzimy do kina, inne nieco mniej do nas przemawiają. Te produkcje cieszyły się największą popularnością wśród polskich widzów!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów