Zagadka rękawiczek rozwiązana. Są aż trzy powody, dla których Myszka Miki nie pokazuje dłoni

Redakcja 03.02.2017
Myszka Mickey i Minnie
Fotografia: ONS

Białe rękawiczki mają aż trzy zastosowania - praktyczne, techniczne i kulturowe.

Każdy fan bajek Disney’a chociaż raz w życiu zastanawiał się, dlaczego Goofy, Miki, Minnie, Donald, Pinokio i Bugs noszą białe rękawiczki. Co więcej, w niektórych bajkach zastanawiają się nad tym sami bohaterowie. Serwis Vox.com postanowił raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości. Okazuje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. 

Na pomoc redaktorom Vox.xom przyszedł profesor John Canemaker, historyk animacji z Uniwersytetu Nowojorskiego. Jak wyjaśnia specjalista, pierwszym powodem są względy praktyczne. W erze kina czarno-białego, czyli pod koniec lat 20. XX wieku, kiedy narodził się Miki, ciemne, animowane postaci na początku nie miały rękawiczek. Jednak w dynamicznych scenach, kiedy wykonywały czynności dłońmi, te zlewały się z ciałem - co utrudniało odbiorcom śledzenie wydarzeń. Dlatego podjęto o wprowadzeniu białych rękawiczek.

Królik Bugs
Fotografia: materiały prasowe

Sztuka uproszczenia

Drugim powodem do wprowadzenia białych rękawiczek był zmieniający się rynek. Wytwórnia Walta Disney'a powstała w 1923 roku zawsze była fabryką, w której na raz pracowały setki osób. Animacje powstawały szybko (choć były rysowane ręcznie), ale zapotrzebowanie było tak duże, że bajki musiały powstawać jeszcze szybciej. Rysowanie dłoni ze wszystkimi szczegółami, pięcioma palcami i paznokciami klatka po klatce było po prostu bardzo pracochłonne. Biała rękawiczka o określonym kształcie sprawiała znacznie mniej problemów.

Trzeci powód dotyczy nieprzyjemnej przeszłości Stanów Zjednoczonych, kiedy rasizm był na porządku dziennym. Vox.com przypomina komików, którzy występowali w roli scenicznych błaznów z umalowanymi na czarno twarzami. Oni również nosili białe rękawiczki, a ich podobieństwo do Myszki Mickey jest uderzające. Serwis zauważył również, że ten element garderoby zarezerwowany jest tylko dla bohaterów zwierzęcych, którzy poddawani są personifikacji. Mysz grająca na fortepianie wygląda lepiej, gdy robi to w białych rękawiczkach. Co ciekawe, bohaterowie tacy jak Kaczor Daffy i inne ptaki nie noszą rękawiczek, mimo że mają dłonie.

Rękawiczki damskie - jakie wybrać?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów