W końcu powstał prawdziwy film o młodych Polakach z wielkiego miasta

Redakcja 30.09.2016
'Wszystkie nieprzespane noce"
Fotografia: materiały promocyjne

Na ten film miłośnicy kina czekają od początku 2016 roku. Jego polska premiera zbliża się wielkimi krokami.

Michał Marczak, reżyser kontrowersyjnego, ale bardzo dobrze przyjętego przez widzów i przez krytykę filmu dokumentalnego "Fuck For Forest" postanowił nakreślić portret pokolenia 20-30 latków z wielkich miast.

Film "Wszystkie nieprzespane noce" w Polsce będzie można obejrzeć dopiero 4 listopada 2016 roku, jednak świat zdążył już się nim zachwycić. Michał Marczak zdobył nagrodę za reżyserię na prestiżowym festiwalu Sundance. Obraz brał też udział w konkursie głównym Festiwalu w Gdyni i zdobył nagrodę publiczności podczas Nowych Horyzontów. Był także nominowany do Złotych Lwów i do nagrody festiwalowej w Karlovych Varach za najlepszy film dokumentalny.

Dokument, nie fabuła

"Wszystkie nieprzespane noce" to dokument kreacyjny, fabularyzowany, dlatego widzowie, którzy nie zdają sobie z tego sprawy, mogą pomyśleć, że to film fabularny. Opowiada o kolegach - Krzyśku i Michale, którzy zamieszkują razem po tym, jak pierwszy z nich kończy kilkuletni związek. Mężczyźni wspólnie imprezują, szukają swojego miejsca na ziemi i w życiu. W pewnym momencie ich przyjaźń wystawiona jest na próbę, a koledzy wikłają się w miłosny trójkąt. Dialogi przepełnione są tu szczerymi rozmowami o lękach, frustracji, marzeniach. Film Michała Marczaka pokazuje, w jaki sposób bawią się wielkomiejscy imprezowicze, jakiej muzyki słuchają. To portret grupy społecznej, który po latach posłuży historykom jako materiał badawczy.

Krzysztof Bagiński, Michał Huszcza i Eva Lebeuf grają samych siebie, niczym bohaterowie filmów dokumentalisty Urlicha Seidla. Wymaga to nie lada odwagi i pewności, że opowiadana historia niesie ze sobą wartości, które mają znaczenie. Na zwiastun do filmu twórcy kazali nam długo czekać, a kilka godzin po jego publikacji wciąż nie jest dostępny na YouTube. Można go obejrzeć na Facebooku filmu, producenta Endorfina Studio i dystrybutora Kino Świat.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów