"W domu" to nowy polski film od HBO Europe! 14 historii o pandemii w jednej produkcji

Kadr z filmu HBO Europe "W domu"
Fotografia: HBO Europe/W domu/Magnus von Horn

HBO Europe tworzy polski film, który będzie się składał z 14 krótkich historii. "W domu" przedstawi, jak wygląda życie w izolacji podczas pandemii.

Pandemia koronawirusa na wielu z nas wywarła ogromne piętno. W dużej mierze dotknęła ona twórców filmowych, których branża została wręcz sparaliżowana. Większość z nas nie przekona się o tym, jak to jest być twórcą filmowym w czasach pandemii, gdy jesteśmy poddani zamknięciu i izolacji. Chyba, że obejrzymy film, który przedstawia ich doświadczenia. "W domu" to polski projekt filmowy od HBO Europe, który przedstawia aż 14 opowieści o niespodziewanym doświadczeniu izolacji.

Zobacz także: "W głębi lasu" to nowy polski serial od Netflixa z wieloma gwiazdami! Zobacz zapowiedź i poznaj szczegóły

"W domu": polski film od HBO Europe - 14 opowieści o izolacji

"W domu" to antologia. W jednej produkcji zebranych zostało 14 filmów stworzonych w ramach artystycznego manifestu.

Filmy, które zobaczymy w produkcji HBO, to opowieści stworzone "tu i teraz", w czasie pandemii. Żaden z nich nie trwa więcej niż 10 minut i muszą uwzględniać wprowadzone na czas pandemii restrykcje. 

Dla każdego z nas sytuacja wywołana przez epidemię koronawirusa jest jak wezwanie do tablicy. Nie wiemy, jak odpowiedzieć na to czego doświadczamy, nie potrafimy tego ocenić inaczej, niż przez pryzmat chwilowych emocji, które zmieniają się w trakcie. Żeby dokonać ewaluacji, wyciągnąć wnioski na pewno potrzeba czasu i dystansu, tym niemniej zapis tego stanu, zapis obecności w nim, prawdziwej, mocnej, wyrazistej, wydaje się wyjątkowo cenny. Dlatego poprosiliśmy o próbę takiego zapisu „tu i teraz” wspaniałych, twórczych ludzi, wychodząc z założenia, że to artyści konstytuują w zbiorowej pamięci obrazy wydarzeń i dzięki nim i ich świadectwom po czasie my - odbiorcy, możemy się do odnieść, skonfrontować własne wspomnienia i przeżycia - mówi Iza Łopuch, szefowa produkcji HBO Polska. 

Artyści mają dowolność co do formy i stylu swoich produkcji. Właśnie o to chodzi, żeby każdy z elementów tego filmu był inny i wyrażał wnętrze bohatera, który go tworzy. W polskim projekcie HBO Europe udział biorą: Jacek Borcuch, Andrzej Dragan, Krzysztof Garbaczewski, Renata Gąsiorowska, Magnus von Horn, Paweł Łoziński, Jan P. Matuszyński, Tomek Popakul, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Skonieczny, Małgorzata Szumowska/Michał Englert, Mariusz Treliński, Anna Zamecka/Sung Rae Cho i Xawery Żuławski.

Bardziej niż kiedykolwiek telewizja i film łączą ludzi. Każdy z powstałych w ramach projektu filmów opowie mocną, osobistą historię opartą na wspólnym doświadczeniu. Jestem dumny, że możemy razem tworzyć ten projekt, łącząc twórców w tych pełnych wyzwań czasach i zapewniając przestrzeń, w której mogą zarówno inspirować widzów, jak również zapewnić im rozrywkę, zanim zostanie wznowiona inna działalność produkcyjna, co nastąpi, gdy to będzie już bezpieczne - dodaje Antony Root, EVP Programming and Production w HBO Europe. 

Polska jest drugim, zaraz po Hiszpanii, krajem, który zdecydował się wziąć udział w tym projekcie. Efekty pracy polskich filmowców będziemy mogli zobaczyć już za kilka tygodni, oczywiście w HBO i HBO GO.

Zobacz także: To nie są zwykłe filmy i seriale. Te produkcje odbiją piętno na twojej psychice!

W dzisiejszych czasach jedyne podróże, jakie możemy odbyć, to te palcem po mapie. Alternatywą mogą być... seriale idealne dla tych, którzy tęsknią za wycieczkami!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów