Keira Knightley i Alexander Skarsgard razem na ekranie! Recenzja filmu "W domu innego"

Keira Knightley w roli Rachel w filmie "W domu innego"
Fotografia: Materiały prasowe/Imperial CinePix

"W domu innego" to najnowszy film, w którym występują Keira Knightley i Alexander Skarsgard. Czy warto obejrzeć tę produkcję?

Melodramat to gatunek literacki i filmowy, który nie trafia do każdego. Charakteryzuje się sensacyjną fabułą z efektami patetycznymi oraz sentymentalnymi i wątkami miłosnymi. Tego typu kino trzeba po prostu czuć, żeby miło spędzić czas np. podczas seansu. Tak właśnie jest w najnowszym filmie "W domu innego", w którym główne role grają: Keira Knightley, Alexander Skarsgard oraz Jason Clarke.

"W domu innego" to nic innego jak melodramat o tematyce wojennej, który na pierwszy rzut oka kojarzy nam się z "Przeminęło z wiatrem" lub "Lektorem".

Zobacz także: Najlepsze filmy wojenne w historii kina. TOP 50

"W domu innego" - ekranizacja z gwiazdorską obsadą

"W domu innego" to film, który powstał na podstawie książki Rhidiana Brooka. Powieść spotkała się z przychylnymi opiniami wśród moli książkowych, którzy uwielbiają melodramaty. Sam film jednak jak na razie przeszedł bez echa, choć jego premiera lada chwila. Na ekranach polskich kin produkcja pojawi się już 29 marca. Jest to o tyle dziwne, że w "W domu innego" występuje prawdziwa plejada gwiazd.

Na ekranie pojawiają się: Keira Knightley, Alexander Skarsgard oraz Jason Clarke. Każde z nich dodaje produkcji kolorytu. Tu jednak pojawia się kolejny problem. Keira Knightley nie jest gwiazdą, która potrafi zdobyć sympatię każdego widza. Jeżeli zatem nie przepadacie za aktorką, trudno będzie wam znieść seans "W domu innego", ponieważ Knightley spędza na ekranie najwięcej czasu ze wszystkich aktorów.

Jason Clarke doskonale czuje się w produkcjach o tematyce wojennej, co nie raz już udowodnił w swojej karierze. Doskonale pamiętam jego rolę w "Kryptonim HHhH", gdy wcielił się w postać bezwzględnego Reinharda Heydricha, człowieka, który skrywał największe tajemnice III Rzeszy. Tym razem stanął po drugiej stronie barykady i doskonale poradził sobie z rolą brytyjskiego żołnierza, który ucieka się do pracy w obawie przed stawieniem czoła prywatnemu życiu.

Zobacz także: 50 najlepszych filmów romantycznych

Jest jeszcze wisienka na torcie tego filmu. Alexander Skarsgard wcielił się w postać Niemca, który po wojnie samotnie wychowuje córkę i musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jednocześnie gra prawdziwego amanta filmowego, który, jak na melodramat przystało, odgrywa najważniejszą rolę w całej produkcji.

"W imię innego" wybiela naród niemiecki?

W sieci można spotkać się z komentarzami, że "W imię innego" wybiela naród niemiecki ze zbrodni wojennych. Trudno w ten sposób określić sprawę, z pewnością jednak ta produkcja pokazuje drugą stronę medalu. Zwłaszcza, że widz niemal od samych początków zaczyna pałać sympatią do głównego bohatera, który jest Niemcem.

W kinie dostaliśmy już zgoła podobną historię. Od razu na myśl nasunął mi się "Lektor" z Kate Winslet w roli głównej. Za ten film notabene aktorka otrzymała Oscara. Wtedy również zapałaliśmy sympatią do głównej bohaterki, która nagle pojawia się na sali sądowej i ma odpowiedzieć za zbrodnie wojenne.

Zobacz także: Premiery kinowe na marzec 2019

"W imię innego" daje nam na tacy tak skomplikowanych osobowościowo bohaterów, że trudno jednoznacznie stwierdzić co jest białe, a co czarne. Pewne jest natomiast jedno - to oryginalna historia, która gdzieś po drodze zaczyna nam się nie zgadzać. Z minuty na minutę dostrzegamy coraz więcej absurdów, których nie sposób wybaczyć producentom.

"W imię innego" to naiwna historia dla miłośników dramatów [spoilery]

Uwielbiamy historie miłosne w kinie. Zwłaszcza opowieści o zakazanej miłości. W związku z tym "W imię innego" powinno nam się podobać. Nie jest to jednak tak oczywiste.

Rachel (Keira Knightley) przez pierwszą część filmu nie potrafi znieść obecności swojego sąsiada niemieckiego pochodzenia. Ma za sobą śmierć syna, który zginął w wyniku zrzucenia przez Niemców bomb na Londyn. Rachel pała nienawiścią w związku z tym do całego narodu niemieckiego. W pewnym momencie jednak pozwala krnąbrnemu Stefanowi (Alexander Skarsgard) na pocałunek, a jej poglądy zmieniają się o 180 stopni.

Zobacz także: Emma Stone i 10 najlepszych filmów z jej udziałem

Trudno uwierzyć, żeby kobieta tak łatwo zmieniła zdanie co do znienawidzonego przez siebie narodu. Do tego stopnia, że potrafi wdać się w romans ze swoim największym wrogiem i nagle zaczyna być szczęśliwa u jego boku. Stefan Lubert zmienia jej świat i sprawia, że w końcu zaczyna być szczęśliwa. Przychodzi mu to jednak ze zbyt wielką łatwością, co doprowadza do zgrzytu w ogólnym odbiorze filmu.

Sam finał filmu bardzo mnie rozczarował, choć pewnych zwrotów akcji można było się spodziewać, biorąc pod uwagę to, że produkcja jest melodramatem. Gdy już miałam ochotę zaklaskać z radości, główna bohaterka doprowadziła mnie do frustracji. Wyszłam z kina zniesmaczona, choć niektórzy widzowie z pewnością będą usatysfakcjonowani takim zakończeniem.

Zobacz także: Filmy 2019 roku, których nie możesz przegapić!

Na tym jednak polegają melodramaty. Trudno się dziwić zatem, że ostatecznie film nie zakończył się tak, jak byśmy tego chcieli. Zapewne jest to w dużej mierze kwestia książki. Trudno zatem winić za tę opowieść twórców filmu. Warto natomiast zobaczyć tę produkcję ze względu na kadry i grę aktorską, która jest bardzo dobra, nawet mimo Keiry Knightley w obsadzie.

Czy jest to jednak produkcja, na którą warto pójść do kina? Jeżeli lubicie melodramaty, a "Przeminęło z wiatrem" znajduje się w czołówce waszych ulubionych filmów - koniecznie! Jeżeli nie przepadacie za takim kinem, odpuszczając sobie "W domu innego" nic nie stracicie.  

Zobacz także: 11 najlepszych filmów z Johnnym Deppem w roli głównej

"W domu innego": oficjalny plakat filmu
Fotografia: Materiały prasowe/Imperial CinePix

Coraz chętniej chodzimy do kina i uwielbiamy oceniać obejrzane przez nas filmy! Te filmy 2018 oceniliśmy najwyżej! "Zimna wojna" dopiero na 3. miejscu.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów