"Vox Lux" - opinie o nowym filmie z Natalie Portman [recenzja]

Natalie Portman jako Celeste i Raffey Cassidy w roli jej córki w filmie "Vox Lux"
Fotografia: Materiały prasowe/M2Films

"Vox Lux" to jeden z najbardziej nieoczywistych filmów ostatnich czasów. Ten film budzi mieszane odczucia. Jak go oglądać, żeby się zachwycić? Oto nasze opinie o produkcji z Natalie Portman i Judem Law.

26 kwietnia na ekrany polskich kin wchodzi film "Vox Lux". Najnowsza produkcja, w której główne role zagrali Natalie Portman i Jude Law przyciąga z różnych powodów. Nie jest to jednak film, który trafi do każdego widza. Z pewnością wzbudzi dużo zamieszania. Sama Natalie Portman przyznała, że jest to "najbardziej polityczny film jaki kiedykolwiek zrobiła". Dlaczego film o piosenkarce, jakich wydaje się być wiele, miałby wzbudzać aż takie emocje? I co ma muzyka do polityki? Podpowiadamy, jak oglądać ten film, żeby zrozumieć jego głębszy sens.

Zobacz także: Natalie Portman i Jude Law w filmie "Vox Lux"! Nie możesz tego przegapić 

"Vox Lux" - opinie o filmie są różne

Można się spotkać z różnymi opiniami o filmie "Vox Lux". Jedni wychodzą z seansu zachwyceni produkcją, inni zamyśleni, a jeszcze inni po prostu zażenowani. Już tak skrajne opinie mogą świadczyć o tym, że ten film warto zobaczyć. Warto też po obejrzeniu głębiej się nad nim zastanowić. Zwłaszcza, że na samym końcu otrzymujemy wskazówkę, że jest to "portret XXI wieku".

Celeste była bardzo utalentowanym dzieckiem. W pewnym momencie jednak doświadczyła ogromnej tragedii. Żałoba skończyła się w momencie, gdy otrzymała szansę od losu. Właśnie dzięki tej tragedii została zauważona i mogła zaprezentować światu twórczość, którą przygotowała wraz ze swoją siostrą, Eleanor. Celeste stała się gwiazdą, jednak przez całe swoje życie musi pokutować za to, co się wydarzyło.

"Vox Lux" to lustrzane odbicie społeczeństwa

"Vox Lux" to nie tylko opowieść o Celeste. To przede wszystkim przedstawienie ewolucji człowieka dorastającego w latach 90. Człowieka ukształtowanego w kulturze konsumpcji i hedonizmu, który musi nauczyć się żyć w świecie bez jakichkolwiek wartości. Właśnie taki jest XXI wiek - nie ma w nim świętości. I tak właśnie przedstawiona została dorosła Celeste, którą ukształtowała tragedia.

Zobacz także: John Malkovich jako głowa Kościoła katolickiego. Pierwsze zdjęcia z planu serialu "Nowy papież" 

W Celeste każdy z nas może dojrzeć samego siebie. "Vox Lux" pokazuje, jak traumatyczne wydarzenia mogą wpływać na nasz światopogląd. Pokazuje też, że każdy z nas w jakiś sposób dąży do atencji, chce być uwielbiany i doceniany. Jednocześnie, w związku z wszechobecnymi atakami terrorystycznymi i innymi tragediami dotykającymi ludzkość, stajemy się znieczuleni na krzywdę drugiego człowieka. Zaczynamy widzieć tylko teraźniejszość i własne odbicie w lustrze. Przez brak emocji zadowalamy się pustymi rozrywkami, bez jakichkolwiek wartości.

"Vox Lux" - Natalie Portman sercem tego filmu

Właśnie dlatego ten film jest tak aktualny i dlatego tak bardzo upolityczniony. W pewnym sensie to właśnie polityka i to co dzieje się na świecie nas kształtuje. Natalie Portman doskonale odegrała rolę Celeste, kobiety, która trafiła do show-biznesu za sprawą wielkiej tragedii. Trauma, jakiej doświadczyła w dzieciństwie, ukształtowała ją, jednocześnie jednak sprawiła, że podpisała pakt z diabłem, z którego nie mogła się wycofać.

Po rozmowach z różnymi osobami, które widziały ten film, stwierdzam jedno - wszyscy jednogłośnie przyznali, że ten film to przede wszystkim Natalie Portman. Aktorka stworzyła genialną postać i wierzymy jej w każdym momencie produkcji. Rewelacyjną aktorkę możemy poznać m.in. po tym, że w każdej scenie ze swoim udziałem dominuje nad pozostałymi aktorami. Zwłaszcza, gdy gra główną rolę.

Zobacz także: TOP 40: Ciekawe filmy na faktach. Scenariusz do tych historii napisało samo życie!

Właśnie w związku z tym inni aktorzy nie mieli wielkiego pola do popisu. Chociażby Jude Law, na którego występ czekałam z utęsknieniem. Aktor zagrał bardzo dobrze, jednak tym razem to nie od niego nie mogłam oderwać wzroku, a od zjawiskowej Natalie.

"Vox Lux" to mocny kandydat do Oscara w kategoriach technicznych

Metaforyczna fabuła to jedno, jednak ten film warto docenić przede wszystkim za zdjęcia. Niesamowite długie kadry, które towarzyszą nam niemal przez całą produkcję, w kulminacyjnym momencie przyspieszają, podkręcając nasze emocje. Podczas finałowego koncertu Celeste dzięki temu możemy poczuć się, jakbyśmy byli na scenie razem z wokalistką. To uczucie potęgował przesterowany dźwięk, wwiercający nam się w mózg do tego stopnia, że gdy film się kończy nie potrafimy otrząsnąć się z tego, czego właśnie doświadczyliśmy.

"Vox Lux" to oczywiście również film o muzyce. Za kompozycje w produkcji odpowiada Sia, która jest jedną z najpopularniejszych wokalistek XXI wieku. Każdy z utworów, który pojawiał się w filmie, miał swój cel i w pokrętny sposób uzupełniał dialogi między bohaterami.

Jeżeli zatem szukacie masowej rozrywki "Vox Lux" nie zaspokoi waszych oczekiwań. Nie jest to kolejny film o celebrytce z problemami. Jeżeli natomiast oczekujecie od kina produkcji nieoczywistych, które zachęcą do przemyśleń i jednocześnie zostaną w waszej głowie na dłużej - "Vox Lux" jest filmem dla was. I z pewnością warto zobaczyć go na dużym ekranie.

Zobacz także: Filmy 2019 roku, których nie możesz przegapić!

Coraz chętniej chodzimy do kina i uwielbiamy oceniać obejrzane przez nas filmy! Te filmy 2018 oceniliśmy najwyżej! "Zimna wojna" dopiero na 3. miejscu.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów