Tylko nie Kevin. Jednak w święta coś trzeba oglądać. Oto najlepsze filmy na święta

Redakcja 21.12.2016
"A Very Murray Christmas"
Fotografia: East News

W tym zestawieniu zabrakło również "To właśnie miłość".

Co roku to samo. Dużo jedzenia, prezenty, rodzina przy stole. Kiedy wyczerpują się tematy do rozmowy, albo kiedy zaczynają padać niewygodne pytania ("kiedy ślub?") - aż prosi się o rozładowanie atmosfery. A nic tak nie działa, jak dobry, świąteczny film, który zaangażuje każdego. "Kevin sam w domu", "Kevin sam w Nowym Jorku" i "To właśnie miłość" są filmami, które zna praktycznie każdy. Wystarczy jednak trochę poszperać w sieci, aby przekonać się, że to nie są jedyne i najlepsze bożonarodzeniowe propozycje.

Nie dajmy się zwariować i nie dopuśćmy do sytuacji, w której wymienione wyżej filmy staną się nieodłącznym elementem świąt - jak karp czy kutia. Filmów o tematyce świątecznej albo około świątecznej jest tak dużo, że z powodzeniem można co roku oglądać inny obraz. Najlepsze na ten okres są oczywiście filmy komedie. Oto lista siedmiu najlepszych pozycji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. To obrazy zabawne, wzruszające, piękne, trochę straszne - ale przede wszystkim ciekawe. Nie dajmy się Kevinowi i Richardowi Curtisowi!

"Wigilijny show" 1988

Gratka dla miłośników Billa Murray'a - jego bohater inspirowany postacią Scrooge'a z "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa dostanie w czasie świąt porządną nauczkę od duchów. Murray jak zwykle jest trupio zabawny. Film w reżyserii Richarda Donnera, który odpowiedzialny jest za obrazy takie jak "Omen" z 1976 roku, "Zabójczą broń" i słynny serial dla młodzieży "Opowieści z krypty". "Wigilijny show" zawiera w sobie elementy wszystkich tych produkcji. Warto zobaczyć, jak bogaty producent telewizyjny dostaje w kość.

"A Very Murray Christmas" 2015

Pozostajemy w temacie i klimacie ulubieńca internautów - Billa Murray'a. W 2015 roku Netflix wyprodukował telewizyjną komedię Sofii Copolli ("Między słowami"), która nie została należycie doceniona przez widzów na całym świecie. A szkoda. W produkcji występują najlepsi komicy - tacy jak Chris Rock, Amy Poehler, gwiazdy kina - przede wszystkim boski George Clooney, a Miley Cyrus bawi tańcem i śpiewem. Każdy gra siebie, ale w fikcyjnej sytuacji. Tuż przed świętami Murray ma poprowadzić show, jednak obawia się, że nikt nie przyjdzie ze względu na ogromną śnieżycę. I zachowuje się jak dziecko. Ten godzinny film to świetna zabawa.

"Czekając na cud" 2004

Teraz trochę bardziej na poważnie. Film z Penelope Cruz, Susan Sarandon, zmarłym tragicznie Paulem Walkerem i Robinem Williamsem wzrusza i zmusza do zastanowienia się nad sobą. Film Chazza Palminteriego jest jak śmiech przez łzy, słodko - gorzki, pozytywny jak przystało na obraz na Boże Narodzenie. Mieszkańcy Nowego Jorku w różnym wieku uczą się świąt na nowo. Ich dotychczasowe doświadczenia nie są łatwe i przyjemne, jednak wkrótce ta sytuacja ulegnie poprawie. Podczas seansu niezbędne jest kilka opakowań chusteczek - film ma silne działanie łzawiące.

"Family Man" 2000

Nick Cage teraz kojarzy się z serią memów, jednak jeszcze dekadę temu uznawany był za jednego z najlepszych aktorów na świecie. Dowodem na to jest właśnie film Bretta Ratnera, twórcy "Czerwonego smoka". Filmowy Jack jest człowiekiem sukcesu, bogatym biznesmenem, który do życia podchodzi bez sentymentu. Pewnych świąt budzi się jako ojciec i kochający mąż dziewczyny, którą porzucił przed laty dla kariery. Na początku wściekły, z czasem uświadamia sobie, że miłość jest wartością najwyższą. Film mądry i lekki - w sam raz na Boże Narodzenie.

"Cud na 34. ulicy" 1994

Piękna baśń o małej dziewczynce i mężczyźnie, który chce spełnić jej marzenia. Film przez wielu mieszkańców Stanów Zjednoczonych uznawany za bardziej kultowy niż "Kevin". Reżyser Les Mayfield ("Flubber") stworzył wzruszający obraz, w którym dobro wygrywa. Tutaj wszystko jest magiczne, zachwycają kostiumy, zdjęcia, scenariusz i aktorzy - szczególnie dziecięcy. Nie ma możliwości, aby ktoś nie oglądał "Cudu na 34. ulicy" z przyjemnością. W 2006 roku Amerykański Instytut Filmowy uplasował go na 9 miejscu najbardziej inspirujących filmów wszech czasów.

"Zły Mikołaj 2" 2016

Druga część kultowego filmu z Billym Bobem Thorntonem. Drobny przestępca wraca po 13 latach jako jeszcze bardziej zgorzkniały człowiek. Jednak świąteczna atmosfera spowoduje, że na nowo wstąpi w niego duch (nie)Świętego Mikołaja. Film jest propozycją dla tych, których perspektywa Bożego Narodzenia przeraża. Wspólnie z Thorntonem można podeptać tradycję, pośmiać się ze świętości, aby potem pójść po rozum do głowy i razem ze wszystkimi cieszyć się rodzinną atmosferą i miłością. Uwaga, żarty "Złego Mikołaja" mogą gorszyć, dlatego to film dla ludzi o mocnych nerwach!

"White Christmas" 2014

Pełnometrażowy odcinek specjalny drugiego sezonu serialu "Czarne lustro". Przestroga przed przyszłością, która nieostrożnym może zniszczyć życie. Blokowanie ludzi w mediach społecznościowych może mieć bardziej tragiczną w skutkach kontynuację. Przekonali się o tym bohaterowie grani przez znanego z serialu "Mad Men" Jona Hamm i Rafe Spalla. Wzruszająca historia o złamanym sercu i o samotności w święta. Reżyser Charlie Brooker wie, jak wywołać u człowieka końcoworoczną zadumę.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów