Top 10: Najlepsze filmy familijne wszech czasów!

Nastazja Bloch 26.03.2019
rodzina w kinie
Fotografia: Schutterstock

Kino rodzinne buduje emocje i pozwala na wspólne spędzenie czasu w gronie najbliższych. Zobaczcie 10 najlepszych filmów familijnych, które każdy powinien obejrzeć.

Film familijny to gatunek, który porusza tematy dotyczące świata dziecięcego i tworzony jest właśnie z myślą o najmłodszych. Jednak często pojawiające się wątki rodzinne zainteresować mogą również dorosłych. Filmy familijne są zatem świetną okazją dla rodzin z dziećmi, aby wybrać się na wspólny seans do kina.

Film familijny może przybierać różne formy, może być zarówno filmem fantasy, animacją, filmem wojennym, muzycznym, jak i adaptacją literatury. Jednak najważniejszą cechą, jaka wyróżnia gatunek na tle innych, jest fabuła, która jednoczy pokolenia. Filmy familijne w odróżnieniu od produkcji skierowanych wyłącznie do dzieci, przedstawiają historię zarówno z perspektywy dziecka, jak i dorosłego. Dzięki temu może oglądać je każdy widz i młodszy, i starszy.

Najlepsze filmy familijne w historii kina

 1. Spider-Man Uniwersum (2018)
 2. E.T. (1982)
 3. Sekrety morza (2014)
 4. Cudowny chłopak (2017)
 5. Był sobie pies (2017)
 6. Shrek (2001)
 7. Stań przy mnie (1986)
 8. Mój przyjaciel Hachiko (2009)
 9. Opowieści z Narnii (2005)
 10. Mary Poppins powraca (2018)
 11. Asterix i Obelix: Misja Kleopatra (2002)
 12. Karate Kid (1984)
 13. 101 Dalmatyńczyków (1996)
 14. Kopciuszek (2015)
 15. Paddington (2014)

 Zobacz także: Najlepsze filmy o psach. Top 10 ekranizacji, które wzruszają nawet największego twardziela! 

Początek filmów familijnych

Pierwszym, który zapoczątkował gatunek filmów familijnych, był Walt Disney. Animacja „Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków” (1937) uznana była nie tylko na najpiękniejszą animację, ale również za klasyczny przykład gatunku. Po II wojnie światowej filmów familijnych powstawało coraz więcej. Do czołowych zaliczyć możemy „To wspaniałe życie" (1946), „Harvey” (1950), „Mary Poppins" (1964) czy „Doktor Dolittle” (1967). Lata 70. przyniosły kolejne kultowe filmy, które w niedługim czasie znane były na całym świecie. Na pewno oglądaliście albo przynajmniej kojarzycie takie ekranizacje jak Opowieść wigilijna” (1970), „Willy Wonka i fabryka czekolady" (1971), „W pustyni i w puszczy” (1973).

Dwadzieścia lat później filmy familijne nadal triumfowały, a na wielkich ekranach pokazał się m.in. „Kevin sam w domu”(1990), „Beethoven”(1992) czy „Batman: Maska Batmana" (1993). Filmów rodzinnych powstało dużo więcej i co ciekawe, lubimy do nich co jakiś czas wracać. Jednak producenci nie poprzestali na kilkunastoletnich hitach i wciąż pracują nad nowymi ekranizacjami. Każdego roku do kin trafiają nowe filmy, które jednoczą pokolenia i przyciągają do sal tłumy. To najlepszy dowód na to, że widzowie uwielbiają ten gatunek.

Filmy familijne – dla kogo?

Filmy familijne skierowane są do osób w każdym wieku! Oglądać mogą je zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Dlaczego je lubimy? Ponieważ nawiązują do codzienności i problemów dotyczących każdego z nas. Oglądając filmy familijne, wyciągamy wnioski oraz uczymy się podejmowania życiowych decyzji. Aspekt ten wydaje się szczególnie ważny dla najmłodszych widzów, którzy dopiero wkraczają w życie pełne niespodzianek i problemów. W produkcjach tego gatunku mogą oni odnaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Jednak filmy familijne chętnie oglądają też dorośli. Powód? Możliwość powrotu do czasów dzieciństwa. Nic nie przywołuje tylu wspomnień i nostalgii, jak film, który oglądało się z pierwszym przyjacielem ze szkolnej ławki.

Zobacz także: 42 najlepsze musicale filmowe w historii kina

Jaki powinien być dobry film romantyczny? Każdy z nas ma swoją odpowiedź na to pytanie. Są jednak takie filmy z romansem w tle, które uwielbiamy wszyscy.

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów