To było do przewidzenia. Bella w nowej wersji baśni "Piękna i Bestia" będzie feministką

Redakcja 04.11.2016
Emma Watson jako Bella w "Piękna i Bestia"
Fotografia: ONS

Emma Watson jest wpływową aktorką i aktywistą. Twórcy filmów liczą się z jej feminizmem. 

Jak przedstawić 18-wieczną francuską baśń tak, aby pasowała do odbiorcy w 21. wieku? Często bohaterki tych dzieł są ofiarami stereotypów płci, żyją według określonego schematu i czekają na księcia z bajki. Współczesna kobieta jest jednak świadoma swoich praw i wyborów, o księciu już raczej nie myśli. Bella z "Pięknej i Bestii" jest symbolem dziewczyny, która wyłamała się z tego schematu, a książę był dla niej niespodziewaną nagrodą za dobre serce.

Inteligentna Bella kocha książki, nie zachwyca jej prostacki, choć zabójczo przystojny, Gaston, woli skupić się na pomocy zwierzętom i startemu ojcu. Ta postać niemalże wpasowuje się więc we współczesny ideał kobiety, gdyby nie fakt, że poza dbaniem o dom i czytaniem, nie zajmuje się niczym innym. Twórcy wyczekiwanego przez fanów remaku animowanej wersji "Pięknej i Bestii" z 1991 roku, za namową Emmy Watson postanowili podkręcić feminizm bohaterki, tak aby nikt nie miał świadomości, że reprezentuje sobą wartości bliskie współczesnej kobiecie.

W filmie animowanym to ojciec zajmuje się projektowaniem, ale my zaadaptowaliśmy to na potrzeby Belli. Zastanawiałam się, dlaczego na początku historii nigdzie nie ma informacji, która wyjaśniałaby dlaczego Bella nie pasuje do swojego środowiska, oprócz tego, że czyta książki. Co robi poza tym? Dopisaliśmy więc historię, według której Bella jest wynalazcą. Stworzyła na przykład coś w rodzaju pralki, aby miała więcej czasu na czytanie. Tak, zrobiliśmy z Belli wynalazcę – zdradza Emma Watson w rozmowie z "Entertainment Weekly". 

Reżyserem disnejowskiego filmu jest Bill Condon, który doświadczenie w tworzeniu baśniowych obrazów zdobywał podczas pracy nad drugą częścią "Zmierzchu". Autorem scenariusza jest Stephen Chbosky. Obsada jest iście gwiazdorska. W roli Bestii wystąpi Dan Stevens (Matthew z "Downton Abbey"), Luke Evans jako Gaston, Ian McKellen najbardziej znany jako Gandalf z "Władcy Pierścieni", Ewan McGregor oraz Emma Thompson. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów