"Nie zrozumiesz wydarzeń na Nanga Parbat bez tego filmu". Najlepsze kino survivalowe

Kadr z filmu "The Summit"
Fotografia: YouTube/Madman Films

Nie tylko himalaiści mogą być skazani na przetrwanie w trudnych warunkach.

Ostatnio Polacy wstrzymali oddech na wieści dochodzące spod Nanga Parbat, czyli dziewiątego co do wielkości szczytu świata, gdzie trwała akcja ratunkowa polskiego himalaisty, Tomasza Mackiewicza oraz francuski Elisabeth Revol. Oboje utknęli przy próbie zejścia ze szczytu ze względu na trudne warunki pogodowe i pogarszający się stan zdrowia Mackiewicz. Na ratunek wybrała się ekipa polskich himalaistów (Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor, Piotr Tomala), która brała udział w narodowej wyprawie na K2. Mężczyznom udało się uratować Revol, nie udało im się jednak dotrzeć do Tomasza Mackiewicza, którego stan francuska określiła jako agonalny.

Zobacz także: Najlepsze seriale dla kobiet od Netflixa. O kobietach i dla kobiet

Wielu ludzi zastanawia się, dlaczego himalaiści ryzykują życiem, żeby zdobyć kolejne szczyty. Na ten temat wypowiadało się już wielu ludzi, którzy decydowali się na wspinaczkę. Dla wielu z nich to przełamywanie własnych słabości. Jedna z wypraw Tomasza Mackiewicza nosiła motto „Jedziemy w góry by żyć”. Ale nie tylko himalaiści muszą wiedzieć, jak przetrwać w życiu. O dążeniu do celu, wytrwałości i wielkiej odwadze niektórych ludzi powstało wiele produkcji. Oto naszym zdaniem najciekawsze filmy o przetrwaniu, które inspirowane są prawdziwymi wydarzeniami.

„The Summit”

Myśląc o himalaistach i wyprawie na K2 nie sposób nie wspomnieć o „The Summit”. Dlatego właśnie od tej produkcji rozpoczynamy naszą listę. „The Summit” to wyjątkowy film, który opowiada historię najtragiczniejszej wyprawy na jedną z najwyższych gór świata. Wówczas zginęło aż 11 himalaistów. Dzięki zestawieniu dokumentalnych zdjęć, wywiadów oraz prób odtworzenia wydarzeń, które miały miejsce tamtego tragicznego dnia, możemy zobaczyć niezwykły dokument i dowiedzieć się, co tak naprawdę się wtedy wydarzyło. Zajrzeć w psychikę himalaistów i odczuć na własnej skórze potęgę natury. Jeden z internautów komentujących wydarzenia na Nanga Parbat skomentował, że to właśnie ten film najlepiej pozwala zrozumieć tragiczne wydarzenia z Nanga Parbat.

„Cast Away – poza światem”

Ten film uznawany jest za prawdziwą survivalową klasykę. Rozbitek, który przeżył katastrofę lotniczą, trafia na wyspę, na której jest zdany tylko na siebie. Mijają lata a nie zmienia się nic, prócz zarostu głównego bohatera. I choć wydawać się może, że taka fabuła może być nudna jak flaki z olejem, w rzeczywistości próby przeżycia rozbitka okazują się niezwykle emocjonujące. Za stworzenie roli Chucka Nolanda Tom Hanks otrzymał nominację do Oscara.

Zobacz także: Znamy nominacje do Oscarów 2018. Kto w tym roku powalczy o statuetkę? „Twój Vincent” będzie polskim akcentem

„K2”

Już sam tytuł wskazuje nam, czego dotyczyć będzie ów film. Dwaj przyjaciele, którzy są statecznymi mężczyznami na co dzień, decydują się na wyprawę życia. Dołączają do grupy alpinistów i wraz z nimi chcą zmierzyć się z najwyższą górą świata, spełniając jednocześnie swoje największe marzenie. Pytanie tylko, czy obojgu uda się wrócić z tej niebezpiecznej wyprawy.

„Wszystko za życie”

Film Seana Penna określany jest jako bardzo liryczny. Nic dziwnego, opowiada bowiem historię młodego chłopaka, który kończy studia i postanawia wywrócić swoje życie do góry nogami, wyruszając w podróż autostopem w kierunku Alaski. Czy uda mu się przetrwać w ciężkich warunkach? W główną rolę wciela się Emile Hirsch, który za stworzenie tej postaci otrzymał nominację do Oscara.

„Czekając na Joe”

Nie od dziś wiadomo, że najbardziej przejmujące filmy to te z kategorii dokumentalnych. Dzięki temu nie dość, że mamy świadomość, że historia została oparta na faktach, to jeszcze jesteśmy świadkami prawdziwych wydarzeń. „Czekając na Joe” to dokument fabularyzowany, znajdziemy w nim zatem rekonstrukcję górskiej wyprawy przeplecioną autentycznymi materiałami. Ten film po prostu przejmuje swoim realizmem.

„Niepokonani”

Film sięga czasów II wojny światowej. Czwórka bohaterów postanawia uciec z syberyjskiego gułagu, w którym byli uwięzieni. Przychodzi im stawić czoła trudnym warunkom natury i ukryciu się na odkrytych terenach Syberii. Następnie uciekają również przez gorącą pustynię, co staje się wycieńczające dla ich organizmów. W rolach głównych, m.in.: Ed Harris i Colin Farrell.

„127 godzin”

James Franco wcielił się w tym filmie w rolę młodego wspinacza, który przemierza Kanon Blue John. W pewnym momencie osuwa się głaz, który przygniata mu rękę. Mężczyzna nie może się ruszyć i rozpoczyna walkę o przetrwanie. Film, oprócz samej historii, warto zobaczyć ze względu na niezwykłe doznania wizualne, które dostarczają nam jego twórcy.

„Everest”

Jeden z najsłynniejszych filmów dotyczących katastrofy górskiej. Opowiada historię jednej z najtragiczniejszych w historii wypraw na Mount Everest z 1996 roku. Zginęło wówczas 15 himalaistów, którzy musieli stawić czoła potężnej burzy śnieżnej. Wśród wspinających się mężczyzn rozpocznie się walka o przetrwanie. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć zupełnie inne oblicze himalaistów niż to, które z reguły kreowane jest przez media. W rolach głównych m.in.: Jason Clarke oraz Jake Gyllenhaal.

„Na granicy”

Jedyny polski film na tej liście. To dreszczowiec, który może spodobać się fanom serialu „Wataha”. Akcja również rozgrywa się w malowniczych Bieszczadach. Bracia z ojcem zostają odcięci od cywilizacji i będą musieli przetrwać w niebezpiecznych warunkach, w których oprócz śniegu, mrozu i niedźwiedzi, czyha na nich światek przestępczy z okolic pogranicza. W rolach głównych: Marcin Dorociński, Andrzej Chyra i Andrzej Grabowski.

„Alive, dramat w Andach”

Na koniec jeszcze raz góry. W 1972 roku doszło do akcji ratowniczej w celu pomocy zawodnikom rugby, których samolot rozbił się w Andach. Do czasu, aż zostaną odnalezieni, mężczyźni będą musieli poradzić sobie w trudnych górskich warunkach i przetrwać. Muszą stoczyć walkę zarówno z naturą, jak i swoją psychiką, co okaże się najtrudniejszym meczem w ich życiu.

Zobaczcie także listę najlepszych filmów 2017 roku w galerii poniżej: 

Zobacz także: Lubicie "The Crown"? Polubicie i te seriale. 10 najlepszych seriali kostiumowych ostatnich lat

Autor: Katarzyna Leszczyńska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów