To nie są zwykłe filmy i seriale. Te produkcje odbiją piętno na twojej psychice!

Katarzyna Leszczyńska 30.04.2020 AKTUALIZACJA: 30.04.2020
Kadr z serialu "Miasteczko Twin Peaks"
Fotografia: COLLECTION CHRISTOPHEL/EAST NEWS

Niektóre filmy i seriale wzbudzają w nas niepokój, a nawet przerażają, choć horrorami nie są. To produkcje psychologiczne, które mocno oddziałują na nasz umysł.

Filmy psychologiczne to specyficzny gatunek, który ma na celu nie tylko zaspokoić nasze potrzeby kinematograficzne, ale też w jakiś sposób pobudzić nasz umysł. Tego typu produkcje skłaniają do refleksji, wywołują niepokój, a czasami nawet przygnębiają. Jedno jest pewne - zdecydowanie wywierają na nas większy wpływ, niż inne gatunki filmowe. Tego typu filmów i seriali powstało już naprawdę wiele. My wybraliśmy 15 produkcji, które zdecydowanie odbiją piętno na waszej psychice! Oglądaliście już wszystkie?

Zobacz także: Tęsknisz za podróżami? Te seriale przeniosą cię na odległe kontynenty! 

Najlepsze filmy i seriale psychologiczne. Mają wpływ na psychikę widza

Przedstawione przez nas na tej liście filmy i seriale mają nie tylko funkcję rozrywkową. Nie są to też produkcje, które mają nas przestraszyć jak ma to miejsce w przypadku najstraszniejszych horrorów. W ich historii chodzi o coś zupełnie innego.

Te filmy i seriale przede wszystkim wywołują w nas niepokój. Gdy je oglądamy, możemy czuć się nieswojo. Historie przedstawione na ekranie wwiercają się bowiem w naszą psychikę i nie dają nam zasnąć, ale tak naprawdę wcale nie chodzi w nich o strach.

Oto lista 15 filmów i seriali psychologicznych, które na długo zostaną w waszej pamięci.

1. "Lot nad kukułczym gniazdem" (1975)

To opowieść o złodzieju, który, by uniknąć więzienia, udaje niepoczytalnego. Trafia do szpitala psychiatrycznego, w którym poznaje innych pacjentów. Jest poddawany różnym eksperymentom despotycznej siostry Mildred (Louise Fletcher), które mają zaprowadzić spokój na oddziale. W pewnym momencie główny bohater, Randle (Jack Nicholson), postanawia wszcząć bunt, który przynosi drastyczne skutki. 

2. "Miasteczko Twin Peaks" (1990)

W pozornie spokojnym miasteczku na północy Stanów Zjednoczonych dochodzi do brutalnego zabójstwa młodej dziewczyny. W związku z tym do Twin Peaks trafia agent specjalny FBI, Dale Cooper (Kyle MacLachlan), który współpracując z miejscowym szeryfem (Michael Ontkean), próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczej zbrodni. Okazuje się, że ma ona metafizyczne podłoże. W 2017 roku wyszła kontynuacja "Twin Peaks", w której akcja dzieje się 25 lat później. Można ją oglądać na platformie HBO GO. 

Zobacz także: 15 najśmieszniejszych seriali na platformie Netflix! Popłaczesz się ze śmiechu

3. "Milczenie owiec" (1991)

Ten kultowy film przedstawia historię zamkniętego w więzieniu psychopaty, Hannibala Lectera (Anthony Hopkins), który pomaga agentce FBI, Clarice Starling (Jodie Foster), rozwiązać sprawę seryjnego mordercy. Ta produkcja pokazuje dogłębnie psychikę brutalnego ludobójcy i pozwala nam dowiedzieć się więcej o mechanizmach działania jego psychiki.

4. "Las Vegas Parano" (1998)

Na ten film trzeba się nastroić. Tak specyficznej produkcji jeszcze nie widzieliście! Ta opowieść przenosi nas w czasie do lat 70. w Stanach Zjednoczonych, czyli jednego z najbardziej niepokojących momentów w istnieniu tego kraju. Świat wypełniały jednak barwy, a ludzie nie stronili od używek. Doskonale wiedzą o tym główni bohaterowie filmu, Raoul Duke (Johnny Depp) i Dr Gonzo (Benicio del Toro), którzy wyruszają w podróż, podczas której ich odskocznią są alkohol i narkotyki. Dzięki temu przeżywają Amerykański Sen na jawie.  

5. "Podziemny krąg" (1999)

"Podziemny krąg" to thriller psychologiczny z iście gwiazdorską obsadą. David Fincher, który wyreżyserował tę produkcję, opowiada nam historię dwóch znudzonych rutyną facetów, którzy z nudy zakładają klub i co tydzień urządzają w nim walki na gołe pięści. W pewnym momencie przeradza się on w coś o wiele ważniejszego, niż klub sportowy. Na ekranie występują m.in.: Edward Norton, Brad Pitt, Helena Bonham Carter i Jared Leto.

6. "Przerwana lekcja muzyki" (1999)

Susanna (Winona Ryder) to zagubiona siedemnastolatka, która trafia do zakładu psychiatrycznego. Tam poznaje równie młodziutką Lisę (Angelina Jolie), która okazuje się socjopatką. To właśnie od niej zacznie uczyć się akceptacji samej siebie. Będzie musiała nauczyć się też życia w zupełnie nowej rzeczywistości. To właśnie za tę rolę Angelina Jolie zdobyła Oscara.

7. "Szósty zmysł" (1999)

Malcom Crowe (Bruce Willis) jest psychologiem dziecięcym, do którego trafia ośmioletni Cole. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykły chłopiec w jego wieku, gdy jednak zajrzymy do jego psychiki, możemy dowiedzieć się, że skrywa mroczny sekret. Okazuje się bowiem, że Cole widzi zmarłych. W związku z tym Malcolm staje przed ogromne trudnym zadanie, będzie musiał bowiem pomóc chłopcu poradzić sobie z jego przerażającą przypadłością. 

8. "Requiem dla snu" (2000)

Uzależnienie niejedno ma imię. Możemy uzależnić się alkoholu, leków, słodyczy, telewizji, a także od narkotyków. Właśnie różne te oblicza pokazuje Darren Aronofsky w swoim filmie "Requiem dla snu". Główny bohater produkcji, Harry (Jared Leto) zmaga się z uzależnieniem swoim i swoich bliskich. Ta nierówna walka kończy się dla niego tragicznie. 

Zobacz także: 10 seriali z seksem w roli głównej. Te produkcje ociekają erotyzmem! 

9. "Eksperyment" (2001)

Jak sam tytuł wskazuje, jest to historia pewnego kontrowersyjnego eksperymentu, który został przeprowadzony na Uniwersytecie Stanforda w Palo Alto w 1971 roku. Stworzono makietę więzienia, do której zaproszono grupę mężczyzn. Podzielono ich na grupy - jedni mieli być więźniami, inni strażnikami. Oni jednak na tyle wczuli się w rolę, że sytuacja stała się napięta i już po sześciu dniach zrezygnowano z dalszego przeprowadzania symulacji. 

10. "Dzień Świra" (2002)

Choć ten film to komedia Marka Koterskiego, w rzeczywistości bardzo oddziałuje na psychikę widza. To satyra o życiu Polaków, pokazująca dzień jednego z nich, typowego 40-latka, Adasia Miauczyńskiego (Marek Kondrat), który zauważa wokół siebie ogromną liczbę absurdów. To słodko-gorzka opowieść, która po seansie pozostawia w naszych głowach wiele pytań bez odpowiedzi. 

11. "Droga do szczęścia" (2008)

Leonardo DiCaprio i Kate Winslet kojarzą się widzom przede wszystkim z filmem "Titanic", ale w "Drodze do szczęścia" również stworzyli niezwykłe role, a z ekranu aż bije od nich chemia! To małżeństwo marzy o uwolnieniu się od przytłaczającej codzienności, jednak cały czas coś staje im na przeszkodzie. Frustracja tym wywołana kotłuje się w nich, aż w pewnym momencie wybucha. 

12. "Czarny łabędź" (2010)

Darren Aronofsky lubi poruszać trudną tematykę w swoich filmach, o czym świadczy już drugi jego film umieszczony na naszej liście. "Czarny łabędź" tym razem to opowieść o kobiecie, która całe życie poświęciła baletowi. Nina (Natalie Portman), bo tak ma na imię główna bohaterka, w pewnym momencie musi stawić czoła konkurentce. Żeby pokonać Lily (Mila Kunis) musi udowodnić, że jest w stanie pokazać także swoją mroczną stronę.

13. "Black Mirror" (2011)

"Black Mirror" to serial science-fiction, który nie tyle miesza w naszych umysłach, co pokazuje nam, jak może potoczyć się nasze życie wraz z dalszym rozwojem technologicznym. I musimy przyznać, że niektóre z tych wizji są naprawdę przerażające! Wśród nich znajdują się bowiem też takie zjawiska, których zalążki możemy zauważyć w naszej rzeczywistości. Serial dostępny jest na platformie Netflix.

14. "Mindhunter" (2017)

"Mindhunter" to po polsku "łapacz umysłów". Serial współreżyserowany przez Davida Finchera, który stworzył także wyżej wymieniany przeze mnie "Podziemny krąg", pokazuje nam historie seryjnych morderców ze Stanów Zjednoczonych, jednak w bardzo oryginalny sposób. Dzięki wywiadom, które przeprowadzają z nimi agenci FBI, możemy zagłębić się w psychikę każdego z więźniów. Serial możecie oglądać na platformie Netflix. 

15. "Dark" (2017)

Nic tak nie miesza w umyśle jak podróże w czasie. Zwłaszcza, gdy są przedstawione w bardzo mroczny sposób. "Dark" to serial od platformy Netflix, który trzeba oglądać w dużym skupieniu, jeżeli nie chcemy, żeby cokolwiek nam umknęło. Po każdym odcinku w dodatku na długo pozostawia nas sam na sam z naszymi myślami, w których próbujemy poukładać sobie to, co właściwie wydarzyło się na ekranie. 

Zobacz także: Najnowsze polskie filmy, które teraz obejrzysz online

Uwielbiamy oglądać seriale! Niektóre z nich bez wątpienia możemy zaliczyć do najlepszych w historii srebrnego ekranu. Oto nasza lista. Dodalibyście coś od siebie?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów