Jesteś fanem kina? Wypowiedź Scorsese ci się nie spodoba

Katarzyna Leszczyńska 02.05.2018
Martin Scorsese
Fotografia: EAST NEWS

Martin Scorsese nie po raz pierwszy szokuje swoją wypowiedzią. Legendarny reżyser jest przeciwny dewaluacji kina. Jego nowe słowa mogą wzbudzić oburzenie.

Martin Scorsese to jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych reżyserów na świecie. „Chłopcy z ferajny”, „Gangi Nowego Jorku”, „Aviator”, „Wilk z Wall Street”, „Milczenie” – to tylko niektóre z jego wielkich hitów. Wielu fanów kina uważa go za swojego idola. Tym razem jednak mogą być mocno zirytowani słowami reżysera.

Zobacz także: To nowy najlepszy film wszech czasów według krytyków i widzów

Rotten Tomatoes i CinemaScore to portale gromadzące fanów kina, na których mogą oni oceniać obejrzane przez siebie filmy. Na Rotten Tomatoes wystawiają im „świeżą” lub „zgniłą notę", na drugiej ze stron przyznają wysokie lub niskie punkty. Na podobnej zasadzie działa polski Filmweb, na którym pojawiają się recenzje krytyków, użytkowników oraz oceny filmów, z których później wyciągana jest średnia ocena produkcji. Tego typu portale jednak często nie spotykają się z przychylnością twórców kina, a na pewno nie podobają się Martinowi Scorsese, który wielokrotnie je krytykował.

Scorsese przeciwko ocenianiu filmów przez widzów

Jesienią ubiegłego roku Scorsese po raz pierwszy skomentował działalność tych serwisów. Bronił wówczas „Mother!Darrena Aronofsky’ego, który przez widzów był bardzo źle oceniony. Ostatnio Scorsese odebrał nagrodę podczas festiwalu filmowego Turner Classic Movies. Jak donosi portal Naekranie.pl, podczas swojej przemowy postanowił jeszcze raz poruszyć ten temat. Zdaniem reżysera tego typu portale nie pozwalają widzom na własną ocenę filmu. Użytkownicy powielają opinie innych, niejednokrotnie zaniżając wartość produkcji.

Zobacz także: "Harry Potter", "Titanic" i nie tylko. Trudno uwierzyć, że od tych wydarzeń popkulturowych minęło już 20 lat

Reżyser uważa również, że choć ogólnodostępność filmów mu się podoba, może to zagrażać istocie kina. Prosił wszystkich o rozróżnianie sztuki filmowej od pierwszego, lepszego video, jakie można znaleźć w sieci.

Jest różnica między filmikiem z YouTube a formą amerykańskiej sztuki filmowej – powiedział Martin Scorsese.

Uwielbiamy Martina Scorsese, nie do końca jednak zgadzamy się z jego słowami. A co wy sądzicie na ten temat?

Zobaczcie w poniższej galerii najlepsze filmy 2017 roku:

Autor: Katarzyna Leszczyńska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów