Rozdano nagrody Gotham Awards. "Moonlight" Barry'ego Jenkinsa jest wielkim zwycięzcą

Redakcja 30.11.2016
Obsada filmu "Moonlight"
Fotografia: East News

Opowieść o życiu młodego Afroamerykanina zgarnęła najwięcej nagród podczas tegorocznej gali. 

Nagrody Gotham Independent Film Awards najlepszym twórcą kina niezależnego wręczane są już od 1991 roku. W tym roku przyznano je już po raz dwudziesty piąty. Uroczysta gala, na której wręczone zostały statuetki odbyła się w Nowym Jorku. 

Zwycięzca w kategorii najlepszy film dla fanów kina niezależnego, nie powinien być zaskoczeniem. Statuetka powędrowała do produkcji "Moonlight", którego reżyserem jest Barry Jenkins. Film pokonał takie obrazy jak "Paterson", "Manchester by the Sea", "Everybody Wants Some!!" i "Certan Women". "Moonlight", jak podaje Tvn24.pl, został zrealizowany za niespełna 5 milionów dolarów, a jak na hollywoodzkie standardy, to kwota dość skromna.

Film to opowieść o życiu młodego Afroamerykanina, który stara się znaleźć swoje miejsce w świecie. Chłopiec nie ma łatwego życia - dorasta w przestępczej dzielnicy, a wychowuje go matka uzależniona od narkotyków. Nie jest to jednak typowa opowieść o chłopcu, który musi sam poradzić sobie w każdej sytuacji. Historia w filmie opowiedziana jest z trzech perspektyw - małego chłopca, nastolatka i dorosłego mężczyzny. O tym, jak bardzo dobrą produkcją jest "Moonlight" niech świadczy również fakt, że film został wyróżniony także za scenariusz, jak również otrzymał nagrodę specjalną jury

Screen z filmu "Moonlight"
Fotografia: www.youtube.com

Screen z filmu "Moonlight"

Nagrody dla najlepszych

Na uroczystej gali doceniony został także Trey Edward Shults, wyróżniony w kategorii "najlepszy reżyser". Został doceniony za film "Krisha". Najlepszym dokumentem uznano z kolei "O.J.: Made in America" Ezry Edelmana. Nagroda w kategorii "serial - długa forma" powędrowała do twórców filmu "Crazy Ex-Girlfriend", a w kategorii  "serial - krótka forma" wyróżniono produkcję "Her story". 

Najlepszym aktorem uznano Caseya Afflecka, który wystąpił w filmie "Manchester by the Sea". Co ciekawe, aktor jest młodszym bratem dobrze wszystkim znanego hollywoodzkiego aktora Bena Afflecka. Z kolei, za najlepszą aktorkę uznano Isabelle Huppert, która jurorów zachwyciła w filmie "Elle". Wyróżnienie przyznano również aktorce Anyi Taylor-Joy za "przełomową rolę" w filmie "The Witch". 

Wyróżnienie za całokształt twórczości otrzymał reżyser Oliver Stone, którego film "Snowden" trafił właśnie na ekrany kin. Produkcja to historia byłego pracownika CIA i NSA Edwarda Snowdena, który ujawnił prasie tajne dokumenty. Doprowadziło to do największego przecieku zastrzeżonych informacji w historii Stanów Zjednoczonych. Doceniono także aktorkę Amy Adams jako ikonę kina niezależnego i aktora Ethana Hawke, znanego chociażby z filmu "Boyhood". 

Nagrody Gotham Awards to nie tylko święto kina niezależnego. Uroczystość otwiera sezon wręczania najbardziej prestiżowych nagród. Kolejne ceremonie, które poprzedzają galę wręczenia Oscarów, jasno pokazują, kto prawdopodobnie będzie triumfował podczas gali Amerykańskiej Akademii Filmowej. Być może będzie to właśnie film "Moonlight", który ma przecież na to duże szanse. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów