Robin Williams chciał być gwiazdą "Harry'ego Pottera". Przeszkodą był fakt, że był Amerykaninem

Redakcja 03.01.2017
Robin Williams
Fotografia: ons

Gdyby nie zasada "British-only" w kultowym filmie prawdopodobnie zobaczylibyśmy jednego z najlepszych aktorów na świecie. 

Choć od premiery kinowego hitu "Harry Potter i kamień filozoficzny" minęło już 15 lat, dopiero teraz wyszło na jaw, że obsada tej cieszącej się ogromną popularnością produkcji, mogła wyglądać zupełnie inaczej. Okazało się bowiem, że w jedną z najbardziej charakterystycznych ról mógł wcielić się zupełnie inny aktor. 

Postać Rubeusa Hagrida, gajowego i strażnika kluczy w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart, fenomenalnie zagrał Robbie Coltrane. Widzowie szybko go pokochali i nie wyobrażali sobie kolejnych części filmu bez tego aktora. Bo czy jakikolwiek inny aktor tak świetnie sprawdziłby się w tej roli? Bardzo możliwe, bo właśnie wyszło na jaw, że w postać Hagrida chciał wcielić się jeden z najlepszych hollywoodzkich aktorów, Robin Williams. Legendarny aktor sam zadzwonił do reżysera dwóch pierwszych części "Harry'ego Pottera" Chrisa Columbusa i wyraził chęć zagrania w jego filmie. 

Robin dzwonił, ponieważ bardzo chciał zagrać w filmie. Jednak obowiązywała zasada "British-only" ("tylko Brytyjczycy" - red.) i skoro reżyser powiedział "Nie" Robinowi, nie mógł się zgodzić na żaden inny wyjątek - powiedziała Janet Hirshenson w rozmowie z "The Huffington Post". 

W postać Hagrida wcielił się Robbie Coltrane
Fotografia: www.youtube.com

W postać Hagrida wcielił się Robbie Coltrane

Tylko Brytyjczycy

Hirshenson od ponad 30 lat pracuje jako dyrektor castingów. Odpowiadała także za przeprowadzenie castingu do pierwszej części "Harry’ego Pottera". Ponieważ otrzymała konkretne wytyczne, pod uwagę brać mogła jedynie brytyjskich aktorów. W ten właśnie sposób z rolą gajowego pożegnał się Williams, a rola Harry’ego przypadła Danielowi Radcliffe'owi, a nie amerykańskiemu aktorowi Liamowi Aikenowi, który miał duże szanse wcielić się w rolę małego czarodzieja. 

Robin Williams to jeden z najpopularniejszych hollywoodzkich aktorów. Fani dobrego kina pokochali go za role w takich filmach jak "Między piekłem a niebiem", "Buntownik z wyboru", "Jumanji", czy chociażby "Pani Doubtfire". Aktor w 2014 roku popełnił samobójstwo, a jego ostatnim filmem był "Boulevard", w którym wcielił się w postać Henry'ego Altmanna. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów