"Podły, okrutny, zły", czyli słodka historia o morderstwie [recenzja filmu]

Zac Efron jako Ted Bundy na sali sądowej w kadrze z filmu "Podły, okrutny, zły"
Fotografia: Materiały prasowe/Best Film

Historia Teda Bundy'ego to doskonały materiał na produkcję kinową! Jak poradzili sobie z nią twórcy filmu "Podły, okrutny, zły"? Sprawdź w naszej recenzji!

Historie seryjnych morderców z reguły są doskonałym materiałem na film - trzymający w napięciu, wwiercający się w psychikę widza i powodujący dreszczyk emocji niczym najlepsze kino grozy. Bo właśnie tego oczekujemy od produkcji kinowych - emocji. I właśnie ich spodziewałam się po filmie o Tedzie Bundym - najpopularniejszym seryjnym mordercy w historii. Jego medialny proces sprawił, że zyskał on popularność gwiazdy rocka. A co my zyskujemy w filmie "Podły, okrutny, zły"?

Zobacz także: Zac Efron w filmie o Tedzie Bundym. Wypada naprawdę przerażająco!

Czy Ted Bundy z filmu naprawdę jest "podły, okrutny i zły"?

Ted Bundy swoją morderczą działalność rozpoczął w latach 70. Pierwsze zbrodnie, które mu udowodniono, miały miejsce w stanie Waszyngton i Oregon. To właśnie w stanie Waszyngton mieszkała ukochana Teda, Elizabeth Kloepfer. I właśnie przede wszystkim z jej perspektywy poznajemy historię mordercy w filmie.

Ted przedstawiony w filmie "Podły, okrutny, zły" jest przeciętnym studentem o nieprzeciętnej urodzie. Poznajemy go jako chłopaka oddanego swojej ukochanej Elizabeth, który zrobiłby dla niej wszystko. Jednocześnie w tle wyłania się jego druga natura - bezwzględnego mordercy kobiet. Twórcy filmu nie pokazują jednak tego, w jaki sposób mordował Bundy. Wręcz przeciwnie - my do końca filmu nie wiemy, czy tak naprawdę to on dokonał okrutnych zbrodni, za które jest sądzony.

Oczywiście jest to celowy zabieg twórców, żebyśmy do końca wierzyli w niewinność Bundy'ego. Podobnie jak miało to miejsce podczas jego procesu, gdy w sądzie pojawiały się fanki Teda, które uważały, że mężczyzna jest fascynujący. Bundy z filmu fascynuje, jednak nie przeraża. Nijak ma się do tego, czego się spodziewamy po zapowiedzi i tytule filmu.

Zobacz także: Filmy 2019 roku, których nie możesz przegapić!

Gwiazdor Disneya jako seryjny morderca

W postać Teda Bundy'ego wcielił się Zac Efron. Jest to jedna z niewielu genialnych decyzji twórców. Zac Efron dał nam się poznać jako chłopak z produkcji Disneya. Popularność zyskał dzięki swojej roli w filmie "High School Musical". Niedawno wystąpił natomiast w musicalu u boku Hugh Jackmana - "Król Rozrywki". Nigdy nie przypuszczalibyśmy, że to właśnie Efron mógłby zagrać najgroźniejszego seryjnego mordercę w historii. A jednak! To był strzał w dziesiątkę.

Efron stał się Bundym. Tu warto docenić również genialną pracę charakteryzatorów. Największe brawa należą się jednak samemu Efronowi, który doskonale wcielił się w stworzoną przez siebie postać. Ufałam mu w każdej scenie. Stresował mnie jego wzrok, a jednocześnie chciałam mu wierzyć, gdy sam stanął w swojej obronie na sali sądowej. Dokładnie tak samo było z Tedem Bundym, który czarował widzów podczas procesu.

Zobacz także: TOP 17. Najlepsze filmy z Zaciem Efronem

Bardzo podobała mi się również rola prokuratora Larry'ego Simpsona, który oskarżał Bundy'ego. W tę postać wcielił się Jim Parsons, czyli nie kto inny jak Sheldon Cooper z "Teorii wielkiego podrywu". I choć wydawać by się mogło, że do aktora przylgnęła już łatka nieco roztrzepanego i szalonego naukowca, Parsons pokazał, że jest wszechstronnie uzdolniony.

Totalnie mnie nie przekonała natomiast najważniejsza po Tedzie postać na ekranie - Elizabeth Kloepfer, a przede wszystkim aktorka, która ją zagrała - Lily Collins. Gwiazda, choć jest aktorką młodego pokolenia (ma zaledwie 30 lat), zagrała już w wielu znanych produkcjach i to całkiem udane role. Teraz jednak, choć do jej gry nie można mieć większych zarzutów, była totalnie nieprzekonująca.

Nie czułam jej emocji, a to właśnie na niej oparta była cała historia w "Podły, okrutny, zły". Winą za to można obarczyć scenarzystów. Moim zdaniem w filmie zabrakło dogłębnej psychologii postaci, tak ważnej w przypadku tej produkcji, a jednak niezbyt rozwiniętej. Nie poznaliśmy nawet motywów działania Teda, choć Efron starał się zrobić wszystko, żeby pokazać, że Bundy był prawdziwym psycholem.

Zobacz także: TOP 40: Ciekawe filmy na faktach. Scenariusze do tych historii napisało samo życie!

"Podły, okrutny, zły" czy "Taśmy Teda Bundy'ego"?

Historia Teda Bundy'ego to opowieść, z której można wyciskać jak z cytryny. To doskonały materiał na thriller psychologiczny. Mogliśmy poznać motywy działania najgroźniejszego seryjnego mordercy w historii Stanów Zjednoczonych. Mogliśmy przede wszystkim poznać jego historię, która młodemu pokoleniu nie jest już znana. W "Podły, okrutny, zły" na próżno jednak szukać historii Teda Bundy'ego i jego motywów postępowania, które powinny być najciekawsze w całej tej historii.

Film został wyreżyserowany przez Joe Berlingera, który do tej pory tworzył przede wszystkim filmy dokumentalne. To właśnie on też jest odpowiedzialny za "Taśmy Teda Bundy'ego", które możemy obejrzeć na Netflixie. W "Podły, okrutny, zły" gołym okiem widać kunszt dokumentalisty. Jest to produkcja, która nie wyróżnia się technicznie i fabularnie.

Jeżeli zatem miałabym wybierać do obejrzenia jeden z tych filmów - z pewnością wolę "Taśmy Teda Bundy'ego", które są bardzo dobrym, solidnym dokumentem. Jeżeli chcecie poznać historię Teda - to właśnie z nich dowiecie się całej prawdy. A co z "Podły, okrutny, zły"? Ten film warto zobaczyć ze względu na Zaca Efrona, żeby raz na zawsze pozbyć się jego disneyowskiego wizerunku. Produkcja Berlingera może stanowić idealne uzupełnienie dokumentalnych materiałów o Bundym i być swoistą wisienką, ale z pewnością nie na torcie.

Zobacz także: Charlize Theron i Seth Rogen to wybuchowy duet w nowej komedii "Niedobrani"! [recenzja]

Zac Efron jako Ted Bundy w filmie "Podły, okrutny, zły"
Fotografia: Materiały prasowe/Best Film
Zac Efron i Jim Parsons w kadrze z filmu "Podły, okrutny, zły"
Fotografia: Materiały prasowe/Best Film
Zac Efron i Lily Collins w kadrze z filmu "Podły, okrutny, zły"
Fotografia: Materiały prasowe/Best Film

Coraz chętniej chodzimy do kina i uwielbiamy oceniać obejrzane przez nas filmy! Te filmy 2018 oceniliśmy najwyżej! "Zimna wojna" dopiero na 3. miejscu.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów