Kto będzie naszym kandydatem do Oscara 2021? Te filmy walczą o reprezentowanie Polski!

Maciej Musiałowski w filmie "Sala samobójców. Hejter"
Fotografia: Jarosław Sosiński/Kino Świat

Oscary 2020: kto będzie reprezentował Polskę? Te filmy walczą o bycie oficjalnym kandydatem!

Każdego roku wyścig oscarowy jest tym najciekawszym punktem tej imprezy. Wszyscy fani kina z zapartym tchem oczekują, kto będzie nominowany do tej prestiżowej nagrody i tym samym chcą się dowiedzieć, jakie filmy były najlepsze w minionym roku. Również w Polsce nie możemy doczekać się informacji, kto będzie reprezentował nasz kraj w Hollywood. Polski Instytut Sztuki Filmowej podał właśnie informację, jakie filmy w tym roku mają szansę, żeby ubiegać się o to wyróżnienie. Zobaczcie sami!

Zobacz także: Oscary 2021: gala wręczenia nagród przesunięta pierwszy raz od 40 lat! Poznaliśmy datę ceremonii

Oscary 2021: kto będzie polskim kandydatem? Te filmy walczą o to powalczą

Już 10 sierpnia dowiemy się, jaki kraj będzie reprezentował Polskę w wyścigu po Oscara 2021. Teraz jednak poznaliśmy filmy, które mają na to szansę.

Okazuje się, że bardzo duże szanse na reprezentowanie nas ponownie ma Jan Komasa. Reżyser w tym roku wydał drugą część filmu, który przyniósł mu sławę w naszym kraju. Choć "Sala samobójców. Hejter" to produkcja, która nie gościła długo na dużym ekranie ze względu na pandemię, cieszy się ogromną popularnością w serwisach VOD.

Komasa ma jednak też bardzo dużą konkurencję w tym roku! Oto lista siedmiu filmów, które PISF bierze pod uwagę jako potencjalnych kandydatów do Oscara.

  1. "Sala samobójców. Hejter", reż. Jan Komasa. Występują: Maciej Musiałowski, Maciej Stuhr, Agata Kulesza, Danuta Stenka
  2. "Śniegu już nigdy nie będzie", reż. Małgorzata Szumowska. Występują: Maja Ostaszewska, Alec Utgoff, Agata Kulesza, Katarzyna Figura, Weronika Rosati, Łukasz Simlat. Film zakwalifikował się też do konkursu głównego MFF w Wenecji. 
  3. "Supernova", reż Bartosz Kruhlik. Występują: Marek Braun, Marcin Hycnar, Marcin Zarzeczny. Film jest debiutem reżyserskim Kruhlika, który został okrzyknięty objawieniem podczas ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni.
  4. "Klecha", reż. Jacek Gwizdała. Występują: Danuta Stenka, Artur Żmijewski, Mirosław Baka, Piotr Fronczewski, Janusz Chabior, Marcin Bosak. 
  5. "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", reż. Jan Holoubek. Występują: Piotr Trojan, Agata Kulesza, Dariusz Chojnacki. Utwór do filmu nagrał Kazik Staszewski. 
  6. "Sweat", reż. Magnus von Horn. Występują: Magdalena Koleśnik, Julian Świeżewski, Aleksandra Konieczna, Zbigniew Zamachowski. Film znalazł się na liście selekcyjnej Cannes 2020.
  7. "Zabij to i wyjedź z tego miasta", reż. Mariusz Wilczyński. Reżyser swój film tworzył 14 lat. Animacja została już o nagrodę Berlinale, a teraz czas na walkę o Oscara.

Zobacz także: Kim jest reżyser "Bożego Ciała"? Jan Komasa nakręcił już kilka głośnych filmów! Poznajcie jego historię

Nie tylko Paweł Pawlikowski i Jan Komasa zasłynęli w Polsce jako reżyserzy, którzy otrzymali nominację do Oscara! Oto wybitni Polacy, którzy byli docenieni przez Akademię.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów