Oscary 2020 nadchodzą wielkimi krokami. Co już wiemy o uroczystości?

Oscary - scena podczas gali rozdania Oscarów
Fotografia: Invision/Invision/East News

Oscary 2020 już niedługo. Co już wiemy na ich temat? Znamy już nominacje oraz datę 92. Gali Rozdania Oscarów. Kto powalczy o nagrodę?

Oscary co roku budzą ogromne emocje w świecie kina. I choć do kolejnej ceremonii pozostało jeszcze kilka miesięcy, my już wiemy kilka rzeczy na temat Oscarów 2020, czym postanowiliśmy się z wami podzielić. W sieci pojawiła się już data przyszłorocznej ceremonii, a także znamy nominowanych. Znamy też już datę, kiedy poznamy nominacje do Oscarów 2020. Amerykańska Akademia Filmowa zatem już podsyca nasze emocje.

Zobacz także: Oscary 2020 rozdane! Oto pełna lista laureatów

Oscary 2020: kiedy poznamy nominacje?

Nominacje do Oscarów poznajemy zazwyczaj na początku roku, gdy zamknięty zostaje filmowy okres, czyli wszystkie premiery 2019. Tak też było tym razem. 13 stycznia poznaliśmy nominacje do Oscarów 2020!

Oscary 2020: data i miejsce 92. Gali Rozdania Oscarów

92. Gala Rozdania Oscarów odbędzie się oczywiście, jak co roku, w Dolby Theatre w Los Angeles. To właśnie tam zbiorą się największe gwiazdy, żeby poznać najlepszych twórców filmowych 2019 roku. Nagrody zostaną przyznane oczywiście w 24 kategoriach, jak to miało miejsce do tej pory.

W tym roku gala odbędzie się wyjątkowo wcześnie. Oscary 2020 odbędą się 9 lutego 2020 roku. Zazwyczaj miało to miejsce dopiero pod koniec lutego, a niekiedy nawet w marcu. Dla nas to jednak lepiej, bo nie musimy aż tak długo czekać. 

Podczas tegorocznej gali, podobnie jak w minionym roku, nie będzie prowadzącego. Na scenę będą wychodzić poszczególne gwiazdy, które ogłoszą laureatów. W ubiegłym roku zdecydowanie przyspieszyło to ceremonię.

Zobacz także: Oscar za film międzynarodowy przyznany! Czy "Boże Ciało" wróci ze statuetką? 

Oscary 2020: polski kandydat

13 września Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił, że polskim kandydatem do Oscara jest "Boże Ciało". Najnowszy film Jana Komasy zebrał wiele pochlebnych recenzji, zwłaszcza podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto"Boże Ciało" jest uważane za mocnego kandydata w kategorii pełnometrażowy film międzynarodowy i znalazło się na liście nominacji.

To historia oparta na faktach, w której główny bohater musi zmierzyć się z rozterkami duchowymi. Sam znajduje się w sferze między sacrum a profanum i chce osiągnąć swój cel mimo wszystko, nawet jeżeli jego wielki sekret wyjdzie na jaw. Ryzykuje naprawdę dużo, zważywszy na swoją skomplikowaną przeszłość. 

Zobacz także: "Boże Ciało" to polski kandydat do Oscara! O czym jest nowy film Jana Komasy?

Oscary 2020: nominacje

Już wiemy, kto powalczy o Oscara 2020! Bez wątpienia numerem jeden jest "Joker", który zdobył w tym roku aż 11 nominacji (najwięcej) do tej prestiżowej nagrody. Najbardziej na statuetkę zasłużył Joaquin Phoenix, który stworzył niezwykłą postać i tym samym zapisał się w kanonie najlepszych psycholi w świecie kina

Tuż za "Jokerem" uplasował się "Irlandczyk". Widzimy tym samym, że Netflix w końcu został doceniony przez Amerykańską Akademię Filmową! Martin Scorsese zdobył aż 9 nominacji za swój film, w tym aż dwie nominacje dla aktorów pierwszoplanowych. Szanse na statuetkę w tej kategorii mają bowiem Al Pacino i Joe Pesci. Netflix w tym roku ma szansę również na triumfowanie, m.in. za takie produkcje jak: "Historia małżeńska" (6 nominacji) oraz "Dwóch papieży" (3 nominacje).

Duże szanse ma także film "Pewnego razu... w Hollywood", czyli najnowsza produkcja Quentina Tarantino. Reżyser ma na swoim koncie już dwie złote statuetki, za filmy "Pulp Fiction" oraz "Django". Akademia doceniła także jego inne produkcje, m.in.: "Nienawistną ósemkę" oraz "Bękarty wojny". Quentin w tym roku znów ma ogromne szanse na zdobycie Oscara!

W czołówce filmów tego roku jest także film "Małe kobietki", który światową premierę miał w grudniu 2019 roku. To kolejna już ekranizacja powieści Louisy May Alcott. Najbardziej znana do tej pory była ta z 1994, w której główne role grali Winona Ryder i Christian Bale. Teraz przyszedł czas na innych, równie znanych aktorów. Na ekranie pojawią się: Meryl Streep, Emma Watson, Saoirse Ronan oraz Timothée Chalamet. Nie da się ukryć, że to iście oscarowa obsada. Zwłaszcza Streep, która jest ulubienicą Akademii, w tym roku jednak musiała obejść się smakiem.

Już nie możemy doczekać się gali i listy laureatów! 

Zobacz także: Kim jest reżyser "Bożego Ciała"? Jan Komasa nakręcił już kilka głośnych filmów! Poznajcie jego historię

O tym, jaki film był najlepszy w tym roku, przekonamy się za jakiś czas. A jak wyglądali laureaci w minionych latach? Te filmy zyskały już miano kultowych!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów