Oscary 2019 jednak po staremu! Akademia Filmowa wycofała się z kontrowersyjnej decyzji

Magdalena Barszczak 16.02.2019
Leonardo DiCaprio podczas Oscarów
Fotografia: AFP/EAST NEWS

Głosy środowiska filmowego zostały usłyszane. Wszystkie nagrody zostaną wręczone podczas gali Oscarów w normalnym czasie antenowym.

Zbliża się wyjątkowa noc w roku - gala Oscarów. Polski film "Zimna wojna" ma szansę zdobyć aż 3 statuetki za: "najlepszy film nieanglojęzyczny", "najlepszego reżysera" i "najlepsze zdjęcia". Polacy mogli być pokrzywdzeni - cztery kategorie miały zostać pominięte w transmisji z oscarowej gali, a zwycięzcy ogłoszeni w czasie reklam. Na szczęście, po wielu protestach widzów i ludzi kina Amerykańska Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej wycofała się z tej kontrowersyjnej decyzji.

Kinomaniacy mieli nie zobaczyć wręczania statuetek takich kategorii jak "najlepsza charakteryzacja", "najlepszy krótkometrażowy film aktorski", "najlepszy montaż" oraz "najlepsze zdjęcia". To właśnie w tej ostatniej kategorii nominowany jest Łukasz Żal, autor zdjęć do "Zimnej wojny", który ostatnio otrzymał prestiżowe wyróżnienie Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (ASC).

Zobacz także: Oscary 2019 już za chwilę! Sprawdź, gdzie obejrzeć galę!

Dlaczego organizatorzy chcieli skrócić transmisję Oscarów? Z roku na rok galę ogląda coraz mniej osób. Akademia miała nadzieję, że odwróci ten trend. Z kontrowersyjną decyzją nie pogodzili się jednak filmowcy, aktorzy i widzowie, którzy chcieli mieć możliwość śledzenia w telewizji także "mniej popularnych kategorii oscarowych".

W historii kina, arcydzieła powstawały bez dźwięku, koloru, bez fabuły, aktorów i muzyki. Nie powstał jednak żaden film bez zdjęć i bez montażu – napisał scenarzysta Alfonso Cuarón na Twitterze. 

Akademia wycofała się z decyzji o skróceniu transmisji z Oscarów

Kontrowersyjna decyzja nie spodobała się środowisku Hollywood. Jak podaje Onet, gwiazdy oświadczyły, że "to obraza dla wszystkich, którzy poświęcili swoje życie i z pasją oddali się swojemu zawodowi". List do Akademii został podpisany m.in. przez Pawła Pawlikowskiego, Janusza Kamińskiego, Quentina Tarantino, Martina Scorsese, Roberta De Niro, Sandrę Bullock, Brada Pitta czy Emmę Stone.

Sprzeciw został usłyszany. Akademia w końcu ugięła się pod naporem krytyki i oświadczyła, że transmisja Oscarów obejmie wszystkie 24 kategorie.

Akademia wsłuchała się w opinie osób na temat wręczenia statuetek w kategoriach "najlepsza charakteryzacja", "najlepszy krótkometrażowy film aktorski", "najlepszy montaż" oraz "najlepsze zdjęcia". Wszystkie nagrody zostaną wręczone na wizji, w naszym tradycyjnym formacie. Nie możemy doczekać się niedzielnej gali – czytamy w oświadczeniu na stronie oscars.org.

91. gala wręczenia Oscarów odbędzie się w 24 lutego. Z niecierpliwością czekamy na to wydarzenie!

Zobacz także: Oscary 2019 - znamy nominacje! 

Oglądacie filmy nominowane do Oscara? Przygotowaliśmy dla was zestawienie kultowych filmów oscarowych. Musicie je zobaczyć!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów