Czy "Zimna wojna" zdobędzie Oscara? Bukmacherzy nie pozostawiają wątpliwości

Tomasz Kot pali papierosa w kadrze z filmu "Zimna wojna"
Fotografia: Łukasz Bąk/Kino Świat

"Zimna wojna" zdobyła aż 3 nominacje do Oscarów 2019! Zdaniem bukmacherów mało prawdopodobne jest jednak to, że wygra statuetkę.

Oscary co roku są prawdziwym świętem kinomanów. Najpierw oczekujemy na nominacje do Oscarów, żeby później oglądać oscarowe filmy i zastanawiać się, który z nich zdobędzie statuetkę. Ci bardziej odważni decydują się nawet na typowanie swoich faworytów. Firmy bukmacherskie w związku z tym zaczynają przewidywać, jakie jest prawdopodobieństwo zdobycia Oscara przez dany film. W tym roku oczywiście najbardziej interesuje nas "Zimna wojna", która otrzymała aż trzy nominacje do Oscara 2019!

Zobacz także: Oscary 2019 już za chwilę! Sprawdź, gdzie obejrzeć galę!

"Zimna wojna": szanse na zdobycie Oscara

Polscy i zagraniczni bukmacherzy postanowili przewidzieć szanse "Zimnej wojny" na zdobycie Oscara. Okazuje się, że pomimo tego, iż film Pawła Pawlikowskiego jest zachwalany na całym świecie, w tym roku ma ewidentnego pecha. Niemal we wszystkich kategoriach "Roma" uznawana jest za faworyta, a już na pewno w tych kategoriach, w których konkuruje z "Zimną wojną". 

Coraz częściej typowanie wyników wydarzeń - nie tylko sportowych, ale także polityczno-społecznych i kulturalnych - w zakładach bukmacherskich Polacy traktują jako formę rozrywki lub prośbę wycenienia swojej wiedzy. Sprawia to, że wydarzenia te stają się jeszcze bardziej emocjonujące - mówi prezes STS, Mateusz Juroszek. 

Polacy w tym roku jednak będą bardzo nieobiektywni. To, co podpowiada nam serce to jedno, ale jakie są realne szanse "Zimnej wojny" na wygraną?

Zobacz także: Chcesz obejrzeć filmy nominowane do Oscarów 2019? Podpowiadamy, gdzie je znajdziesz! 

Najlepszy film nieanglojęzyczny

Jak się okazuje, zdaniem bukmacherów największe szanse "Zimna wojna" ma w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Zdaniem londyńskich bukmacherów z firmy Unibet, dzieło Pawła Pawlikowskiego ma ok. 11% szans na powtórzenie sukcesu "Idy". Polscy analitycy STS są jednak przekonani, że to "Roma" będzie triumfowała w tej kategorii.

Najlepsze zdjęcia

Jeszcze mniejsze szanse "Zimna wojna" ma na zdobycie Oscara za zdjęcia. W tej kategorii nominowany jest operator Łukasz Żal. Również w tym przypadku prawdopodobnym zwycięzcą według statystyk będzie "Roma". Prawdopodobieństwo wygranej polskiego operatora wynosi zaledwie 5%.

Zobacz także: "Faworyta" - teatr kobiet na ekranie [RECENZJA] 

Najlepszy reżyser

Ostatnia nominacja dla "Zimnej wojny" przypadła Pawłowi Pawlikowskiemu za reżyserię. W opinii bukmacherów i tym razem wygra Roma, a dokładnie jej reżyser - Alfonso Cuaron. Jak widać zatem, "Roma" jest czarnym koniem tegorocznych Oscarów.

Oscary 2019: Roma faworytem?

Co ciekawe, bukmacherzy obstawiają, że meksykański film produkcji Netflixa wróci do domu również ze statuetką za najlepszy film. Zdobycie głównej nagrody przez film nieanglojęzyczny rzadko zdarza się w przypadku Oscarów. Nie jest jednak niemożliwe. I choć "Roma" konkuruje z bardzo mocnymi przeciwnikami jak: "Faworyta", "Green Book", "Vice", "Bohemian Rhapsody", "Narodziny gwiazdy", "Czarna pantera" oraz "Czarne bractwo. BlacKkKlansman", to właśnie ona jest faworytem wśród bukmacherów. 

Zobacz także: Czy warto zobaczyć "Bohemian Rhapsody"?

Nie tylko Paweł Pawlikowski zasłynął w Polsce jako reżyser, który otrzymał nominację do Oscara! Oto wybitni Polacy, którzy byli docenieni przez Akademię.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów