"Green Book" to oscarowy faworyt. Jego twórcy są oskarżeni o ekshibicjonizm i islamofobię

Peter Farrelly w garniturze odbiera nagrodę za film "Green Book"
Fotografia: Dimitrios Kambouris/Getty AFP/East News

Oscary 2019 nadchodzą wielkimi krokami i już pojawiają się pierwsze kontrowersje! I to wokół faworyta do tej prestiżowej nagrody, filmu "Green Book".

22 stycznia poznamy nominacje do Oscarów 2019. Już teraz jednak możemy przypuszczać, jakie filmy powalczą o nagrodę, zważywszy na ich fabułę oraz to, jak do tej pory radziły sobie w różnych rankingach filmowych. Absolutnym faworytem minionego roku jest film "Green Book", w którym główne role grają dwaj, wielokrotnie nagradzani prestiżowymi statuetkami aktorzy: Viggo Mortensen oraz Mahershala Ali (zdobywca tegorocznego Złotego Globa).

Zobacz także: Znamy nominacje BAFTA 2019. "Zimna wojna" ma szansę na 4 statuetki! 

Oscary 2019: Twórcy "Green Book" oskarżeni o ekshibicjonizm i islamofobię

Film "Green Book" zdobył główną nagrodę na festiwalu w Toronto i otrzymał trzy Złote Globy w najważniejszych kategoriach za: najlepszą komedię lub musical, najlepszy scenariusz oraz najlepszego aktora drugoplanowego w komedii lub musicalu. Jest niemalże pewne zatem, że zdobędzie również nominacje do Oscara, chyba że Akademii nie spodobają się najnowsze doniesienia w sprawie twórców filmu.

Jak podaje Onet, internauci zdobyli informacje, które kompromitują zarówno reżysera "Green Book", jak i jego scenarzystę. Reżyser, Peter Farrelly został okrzyknięty "seksualnym drapieżcą". Wszystko w związku z artykułami z lat 90, które ukazały się w "Newsweeku" i "Observerze". Wówczas reżyser zrobił "niewinny żart", gdy wraz z bratem wrabiali ludzi w podziwianie jego penisa. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach ten żart wydaje się być po prostu niesmaczny i oburzający.

To prawda. Byłem idiotą. To było lata temu (...) i myślałem, że jestem zabawny. Dziś się tego wstydzę. (...) Bardzo przepraszam - reżyser zdecydował się przeprosić publicznie za swoje zachowanie.

Nie tylko on musi zmierzyć się z przeszłością. Scenarzysta filmu, Nick Vallelong, w 2015 roku opublikował bardzo kontrowersyjny komentarz pod postem Donalda Trumpa. Wówczas obecny prezydent USA stwierdził, że widział 11 września 2001 roku ludzi, cieszących się na widok płonącego World Trade Center.

W 100 proc. prawda. Muzułmanie w New Jersey cieszyli się, gdy wieże się zawaliły. Widziałem to, jak pewnie ty także, w serwisie informacyjnym CBS - napisał wówczas Vallelong.

Rzecznik prasowy Vallelonga twierdzi, że nie skomentuje tego, ponieważ konto na Twitterze scenarzysty zostało skasowane. Jak podaje Onet, twórca "Green Book" najpierw usunął sam komentarz, następnie zlikwidował konto. Myślicie, że takie tłumaczenia wystarczą?

Zobacz także: Filmy 2019 roku, których nie możesz przegapić! 

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Co zrobić, żeby poprawić sobie humor w ponury wieczór? Obejrzeć dobrą komedię!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów