Podczas Oscarów 2019 pojawi się kategoria dla filmów komercyjnych. Rozpaczliwy krok Akademii

Sam Rockwell pozuje na ściance ze zdobytym Oscarem 2018
Fotografia: EAST NEWS

Akademia od kilku lat walczy o każdego widza. W związku z tym musiała zdecydować się na drastyczne kroki. Jednym z nich jest wprowadzenie zaskakującej kategorii.

Oscary nadal pozostają najbardziej popularną i prestiżową nagrodą filmową na świecie. Sympatia fanów kina do Akademii Filmowej, która je przyznaje, znacznie jednak zmalała. Nie od dziś mówi się o tym, że nominacje i wybory oscarowe są bardzo polityczne. Oprócz tego filmy, które są nagradzane przez Akademię, zazwyczaj są bardzo artystyczne. Członkowie prestiżowej komisji natomiast pomijają filmy, które mogą być równie dobre, jednak nastawione są na komercję. Teraz ma się to zmienić.

Filmy komercyjne powalczą o Oscara

historii Oscarów oczywiście zdarzało się, że filmy komercyjne były nagradzane. Były to jednak bardzo głośne wyjątki typu: "Titanic", "Avatar", czy "Władca Pierścieni". Zazwyczaj jednak nagrody w najważniejszych kategoriach trafiają do tych filmów, które znacznie gorzej radzą sobie w box office. Teraz Akademia postanowiła to zmienić i… stworzyć kategorię dla filmów popularnych, która będzie nosić nazwę "outstanding achievement in popular film".

Decyzja Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej związana jest przede wszystkim ze wzrostem oglądalności gali rozdania Oscarów, która w ubiegłych latach cieszyła się mniejszą popularnością. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą kryteria przyznawania nagrody dla blockbusterów. Z pewnością o tę nagrodę zawalczą największe kinowe hity. Już obstawia się, które filmy powalczą o nią podczas Oscarów 2019. Jako głównego kandydata wymienia się "Mission Impossible: Fallout", którego polska premiera zaplanowana jest na 10 sierpnia.

Zobacz także: Nominacje do Emmy 2018. Kto zdobędzie telewizyjnego Oscara w tym roku?

To nie koniec oscarowych zmian. Jak się okazuje, nowa kategoria to dopiero początek. Istotną zmianą jest to, że niektóre, mniej istotne kategorie, będą wręczone podczas przerw reklamowych. Chodzi o to, żeby nie zanudzać widzów, którzy w dobie internetu nie są przyzwyczajeni do oglądania programu kilka godzin pod rząd. A gala rozdania Oscarów to z reguły 4-5 godzin oczekiwania na główną nagrodę. Myślicie, że te zmiany wyjdą Akademii na dobre?

Najlepiej ocenione polskie filmy wszech czasów:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów