Orły 2019: Krzysztof Zanussi otrzymał nagrodę specjalną!

Krzysztof Zanussi w szarej marynarce i z czerwonym szalikiem na spotkaniu Orły 2019
Fotografia: Piotr Molecki/East News

Poznaliśmy pierwszego laureata polskiej nagrody Orły 2019! Okazuje się, że nagrodę specjalną zdobędzie wybitny polski reżyser. 

7 marca odbyło się spotkanie twórców nominowanych do Polskich Nagród Filmowych Orły 2019. Właśnie podczas niego poznaliśmy pierwszego laureata tej najbardziej prestiżowej w polskim kinie nagrody. Wiemy już, kto zdobędzie nagrodę specjalną, czyli statuetką za Osiągnięcia Życia. Pozostałych laureatów poznamy dopiero podczas gali Orły 2019, która odbędzie się 25 marca w Teatrze Polskim w Warszawie. Wiemy, gdzie będzie można obejrzeć transmisję z ceremonii! 

Zobacz także: Te filmy to prawdziwe Orły 2019! Znamy nominacje do tej prestiżowej nagrody

Orły 2019: Krzysztof Zanussi pierwszym laureatem

Jak podaje Onet, pierwszym laureatem Orłów 2019 został ogłoszony Krzysztof Zanussi. Otrzyma on statuetkę za Osiągnięcia Życia. Jest to nagroda przyznawana od 1999 roku. Do tej pory jej laureatami byli m.in.: Jerzy Kawalerowicz, Andrzej Wajda, Jerzy Hoffman, Roman Polański, Danuta Szaflarska, Janusz Gajos i Franciszek Pieczka.

Krzysztof Zanussi to scenarzysta, reżyser filmowy, teatralny i operowy, filozof. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych twórców w polskim kinie. W jego portfolio najbardziej znane są takie filmy jak: "Struktura kryształu", "Iluminacja", "Bilans kwartalny", "Spirala", "Imperatyw", "Eter", "Serce na dłoni", "Constans".

Zanussi jest również autorem książek, m.in.: "O montażu w filmie amatorskim", "Rozmowy o filmie amatorskim" oraz "Między jarmarkiem a salonem". Od 1980 roku jest dyrektorem Studia Filmowego TOR, a od 2011 zasiada w zarządzie Europejskiej Akademii Filmowej. 

W 1999 roku Zanussi został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 roku dostał medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Ma też międzynarodowe sukcesy. W 2006 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Republiki Włoskiej, w 2012 natomiast Komandorię Orderu Sztuki i Literatury Republiki Francuskiej. 

O tym, kto jeszcze zostanie laureatem przekonamy się już 25 marca! Transmisję z ceremonii będzie można oglądać na Canal+ o godzinie 20:00. Na czas gali kanał zostanie odkodowany dla wszystkich abonentów NC+ i wybranych operatorów telewizji kablowej.

Zobacz także: Polskie filmy 2019, które musisz zobaczyć!

Jeśli pamiętasz stare, polskie komedie to ten quiz jest właśnie dla ciebie! Sprawdź, czy wiesz z jakich filmów pochodzą te kadry. 

Rozwiąż quiz

Jak dobrze znasz polskie komedie? Spróbuj je rozpoznać po jednym kadrze!

Kadr  z filmu
Fotografia: Youtube.com/StudioFilmoweKadr

1. Główni bohaterzy budzą sie po wojnie w świecie pozbawionym mężczyzn. Z jakiego filmu pochodzi ten kadr?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów