Ogłoszono nominacje do europejskich Oscarów. Dwóch Polaków ma szansę na nagrodę

Redakcja 07.11.2016
Europejska Nagroda Filmowa
Fotografia: materiały prasowe

Poznaliśmy już nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej. Wśród wyróżnionych znaleźli się Tomasz Wasilewski i Piotr Stasik. 

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do Europejskich Nagród Filmowych. Zdecydowanym faworytem jest film "Toni Erdmann" reżysera Marena Adea, który został nominowany w aż pięciu kategoriach. Również polscy twórcy mają duże szanse na zgarnięcie statuetki. Tomasz Wasilewski został nominowany za scenariusz do filmu "Zjednoczone stany miłości", a Piotr Stasik w kategorii Europejski Film Dokumentalny za "21 x Nowy Jork". 

Europejskie Nagrody Filmowe, odpowiednik amerykańskich Oscarów, to najważniejsze wyróżnienia na Starym Kontynencie. Ceremonie, podczas których wręczane są nagrody w lata nieparzyste odbywają się w Berlinie, a w parzyste w innym europejskich miastach. W tym roku, 29. ceremonia wręczenia tych prestiżowych nagród, odbędzie się we Wrocławiu - to miasto w tym roku pełni tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. 

Najlepsi z najlepszych

Który z filmów zostanie uznany za najlepszy, dowiemy się już 10 grudnia 2016 roku. Jak donosi Europeanfilmawards.eu, wśród nominowanych jest pięć produkcji, obok których nie da się przejść obojętnie. Znani reżyserzy, zaskakujące fabuły i oryginalne scenariusze - to właśnie wyróżnia tegorocznych finalistów. 

Wystarczy chociażby wymienić nazwisko Pedro Almodóvara, żeby mieć pewność, że o główną nagrodę ubiegają się najlepsi z najlepszych. Jego dramat "Julieta" opowiada o kobiecie, która właśnie straciła męża, a jej 18-letnia córka ucieka z domu bez wyjaśnienia. Zrozpaczona matka zrobi wszystko, aby odnaleźć córkę. Z kim zmierzy się film hiszpańskiego reżysera? Z równie dobrym, europejskim kinem. 

Kolejni nominowani w tej kategorii to "Ja, Daniel Blake" Kena Loach, "Elle" Paula Verhoeventa, "Pokój" Lenny’ego Abrahamsona oraz "Toni Erdmann" Marena Adea. To właśnie ta ostatnia produkcja ma szansę zgarnąć najwięcej statuetek. Niemiecka produkcja jest nominowana również za reżyserię, scenariusz i role aktorskie Sandry Huller i Petera Simonischka. 

julieta
Fotografia: www.youtube.pl

Polski akcent

To dobra wiadomość dla wszystkich fanów polskiego kina i tych, którzy za polskich twórców mocno trzymają kciuki. Tomasz Wasilewski i Piotr Stasik mają dużą szansę znaleźć się wśród tych najlepszych, nagrodzonych. 

"Zjednoczone stany miłości" to polska produkcja, za scenariusz której Wasilewski ma szansę otrzymać nagrodę. Akcja filmu dzieje się rok po upadku PRL-u. Cztery szczęśliwe (ale tylko z pozoru) kobiety próbują odmienić swoje życie. Kobiety niebanalne, w postaci których wcielają się najlepsze polskie aktorki: Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz i Julia Kijowska. To nie jest prosty film. To nie jest też film, o którym szybko zapomnimy. To film przygnębiający, smutny, bardzo ponury. Ale i bardzo dobry. Taki, który jeszcze długo będziemy mieli w pamięci. 

Na liście nominowanych znalazł się jeszcze jeden polski artysta. To Piotr Stasik, który ze swoim filmem "21 x Nowy Jork" będzie walczył w kategorii Europejski Film Dokumentalny. "21 x Nowy Jork" to próba zmierzenia się z problemami współczesnego człowieka w oparciu o opowieści 21 bohaterów, których reżyser spotyka w nowojorskim metrze. O główną nagrodę powalczy aż z 5 innymi produkcjami: "A Family Affair", Fire at sea", "Mr. Gaga", "Sis for Stanley" i "The land of the Enlightened". 

21nowyjork
Fotografia: www.youtube.pl

Irlandzki aktor z nagrodą honorową

Pierce Brosnan - to on w tym roku odbierze nagrodę honorową Europejskiej Akademii Filmowej. Laur został przyznany w uznaniu rozległych osiągnięć zarówno aktorskich, jak i w roli producenta. Jeśli aktor znany przede wszystkim z takich produkcji jak "GoldenEye", "Mamma Mia", czy "Jutro nie umiera nigdy" osobiście stawi się w stolicy Dolnego Śląska, swoim polskim fanom sprawi zapewne wielką radość. Podczas uroczystej gali wręczona zostanie również nagroda za całokształt twórczości, którą zostanie uhonorowany Jean - Claude Carriere, francuski scenarzysta filmowy.

Wielka impreza podczas której poznamy zwycięzców zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku przygotować musimy się na całą masę emocji, choć w tym roku wydarzenie będzie tym bardziej wyjątkowe. Uroczysta gala odbędzie się przecież w stolicy Dolnego Śląska. Jesteśmy pewni, że dobre kino i najlepsi europejscy aktorzy przyciągną do Wrocławiu wszystkich polskich fanów dobrego kina. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów