Ogłoszono już program 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Paulina Szestowicka 06.07.2016
Festiwal Nowe Horyzonty
Fotografia: materiały prasowe

Zostaną na nim pokazane 393 filmy. Seanse będą się odbywały w Kinie Nowe Horyzonty oraz na wrocławskim Rynku, zaś wydarzenia specjalne w otwartym niedawno Narodowym Forum Muzyki.

16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 21-31 lipca 2016 roku

Tegoroczna edycja jest szczególna, ponieważ odbywa się w roku, w którym Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury 2016, dzięki czemu festiwalowa oferta będzie bogatsza. Nie zmieniło się jedno – jak zawsze jest to święto filmów wykraczających poza granice konwencjonalnego kina, miejsce prezentacji twórczości reżyserów działających na przekór modom, operujących własnym stylem i oryginalnym językiem. Filmy zostaną zaprezentowane w 5 kategoriach konkursowych: Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty, Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce, Konkurs Polskie Filmy Krótkometrażowe, Konkurs Europejskie Filmy Krótkometrażowe, Konkurs Powiększenie.

Festiwal otworzy 21 lipca (czwartek) polska premiera pokazywanej w canneńskim konkursie "Juliety" Pedro Almodóvara, w której hiszpański reżyser powraca do świata kobiet. Ta pełna intensywnych emocji i kolorów historia matki szukającej zaginionej córki jest adaptacją opowiadań kanadyjskiej noblistki Alice Munro. Na zakończenie festiwalu zostanie pokazany film "Komuna" w reżyserii współtwórcy Dogmy 95’ Thomasa Vinterberga - dramat obyczajowy z nagrodzoną na Berlinale Trine Dyrholm, w którym reżyser dokonuje bolesnej wiwisekcji mitu demokratycznej wspólnoty.

Wybitni twórcy

W programie tegorocznego festiwalu będzie kontynuowany, stworzony w związku z Europejską Stolicą Kultury – Wrocław 2016, cykl Mistrzowie Kina Europejskiego. Do Wrocławia przyjedzie dziewięciu  wybitnych twórców: Agnieszka Holland, Nanni Moretti, Carlos Saura, Claire Denis, Cristian Mungiu, Petr Zelenka, Ulrike Ottinger, Jessica Hausner oraz Andriej Konczałowski. Każdy z reżyserów pokaże po dwa filmy swego autorstwa i jeden europejski film-inspirację, a Nanni Moretti i Víctor Erice będą mieli retrospektywy. Twórcy poprowadzą mistrzowskie lekcje kina. Odbędzie się też przegląd Kino baskijskie: trzy pokolenia reżyserów, który pokaże dorobek filmowy kraju Basków, którego stolica  San Sebastián jest drugą, obok Wrocławia, Europejską Stolicą Kultury.

Dzięki Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016 odbędą się dwa wydarzenia artystyczne łączące muzykę, sztuki wizualne i kino: opera "Zagubiona autostrada" na motywach filmu Davida Lyncha z librettem Elfriede Jelinek i Olgi Neuwirth w reżyserii Natalii Korczakowskiej i opera filmowa "River of Fundament" autorstwa jednego z najgłośniejszych  współczesnych artystów amerykańskich Matthew Barneya. Świat teatru i kina połączy się w programie retrospektywy filmów Pippo Delbono – w Polsce znanego głównie jako czołowy twórca włoskiego teatru.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów