Nominacje do Oscarów to zawiła sprawa. Tak przebiegają krok po kroku

Redakcja 17.11.2016
Laureaci Oscarów 2016
Fotografia: ONS

Przebieg nominacji wyjaśnia, dlaczego docenieni aktorzy w momencie odbierania statuetki, płaczą z wdzięczności.

Choć mogłoby się wydawać, że Oscary trafiają do najpopularniejszych twórców, których gwiazda w danym roku świeciła jasno, takie uproszczenie może być krzywdzące. Okazuje się, że aby otrzymać samą nominację - o nagrodzie nie wspominając - należy przekonać do swojej twórczości sporą grupę profesjonalistów i liczyć na przychylność matematyki. Oczywiście jak w każdym konkursie, nie unikniemy lobby producentów, jednak mają oni mniejszy wpływ na wyniki, niż można się spodziewać.

Do czasu ogłoszenia nominacji członkowie Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej mają ręce pełne pracy. Wyjaśnienie całego procesu jest bardzo skomplikowane, ale na szczęście podjął się tego YouTuber, Collider. W swoim cyklu "Movie Talk" przedstawił graficznie i objaśnił, jak rozkładają się głosy oscarowych decydentów. Choć proces wciąż wydaje się skomplikowany, nominacje nie są już tajemnicą. 

Ludzie listy tworzą

Akademia skupia 70 tysięcy filmowców i profesjonalistów, którzy podzieleni są na 17 dziedzin - sobno aktorzy, reżyserzy, montażyści, operatorzy, scenarzyści. Każda osoba może nominować tylko pięciu artystów w swojej dziedzinie. Wyjątkiem jest kategoria Najlepszy Film. Tutaj, jak tłumaczy Collider, każdy zabiera głos, a więc wybór jest bardzo demokratyczny. Nominacje mają taką wartość, jak wysoko nominowany znajduje się na liście sporządzonej przez nominującego.  

Jeśli kandydat na laureata Oscara wystarczająco często pojawia się na pierwszym miejscu listy preferencji, automatycznie otrzymuje oficjalną nominację w danej kategorii. Im mniejsza liczba głosów i im niższe miejsce w rankingach nominujących, tym mniejsze szanse na statuetkę. W efekcie w grze pozostaje pięciu kandydatów i ten etap można nazwać półfinałem. Potem każdy członek Akademii może głosować na filmy z każdej kategorii. Jakie będą efekty kilkumiesięcznej pracy filmowców dowiemy się podczas gali, która odbędzie się 26 lutego 2017 roku.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów