Nie żyje słynny reżyser filmowy Claude Goretta. Miał 89 lat

Nastazja Bloch 22.02.2019
Nie żyje słynny reżyser filmowy Claude Goretta. Miał 89 lat
Fotografia: Pierre Ciot/AFP/East News

Nie żyje szwajcarski reżyser filmowy Claude Goretta. Z informacji, jakie przekazał syn reżysera, wynika, że zmarł on w środę podczas snu w Genewie.

W środową noc zmarł Claude Goretta, który znany jest przede wszystkim z filmu "Koronczarka" z Isabelle Huppert. Reżyser od kilku lat chorował. Miał 89 lat.

Kim był Claude Goretta?

Urodził się 23 czerwca 1929 roku w Genewie. Goretta studiował prawo, ale szybko odkrył, że większym zainteresowaniem darzy film. Był producentem i scenarzystą. Od 1958 roku robił filmy dokumentalne i reportaże oraz krótkometrażowe filmy fabularne dla telewizji TSR. W swojej karierze nakręcił łącznie około 40 filmów.

Najsłynniejszym dziełem Goretta jest zrealizowana w 1977 roku "Koronczarka", za którą reżyser otrzymał Nagrodę Jury Ekumenicznego w Cannes. Film był też nominowany do Złotej Palmy. 

Claude Goretta w jednym ze swoich wywiadów przyznał, że lubi robić filmy o ludziach „którym trudno jest wyrażać uczucia". Chciał oddać głos tym, którzy nie potrafią bronić się słowami. Ostatnim filmem, jaki nakręcił reżyser, był telewizyjny dokument fabularyzowany o francuskim egzystencjaliście i powieściopisarzu Jean-Paulu Sartrze.

Zobacz także: Znani żegnają Karla Lagerfelda. "Będziemy tęsknić"

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Będzie nam ich brakować. Zobaczcie, które znane osoby odeszły od nas w 2018 roku.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów