Muminki wracają w jakości HD i z nowym dubbingiem. Gratka tylko dla wybranych

Redakcja 18.01.2017
Panna Migotka, Muminek, Mała Mi i Włóczykij
Fotografia: YouTube.com

To dobre wieści dla miłośników tej fantastycznej historii. Oby ktoś opracował napisy.

"Dolinę Muminków" można kochać albo nienawidzić. Większość ludzi jednak je kocha. Obok dziwnej rodziny i jej jeszcze dziwniejszych przyjaciół nie da się przejść obojętnie.

Przygody stworów z niebieskiego domku są straszne, zabawne i piękne. To jedna z najbardziej wartościowych pod względem przekazu bajek dla dzieci, którą z zafascynowaniem oglądają również dorośli. W Finlandii, ojczyźnie Mamy, Taty i Muminka trwa renowacja cyfrowa wszystkich odcinków, które wkrótce będzie można oglądać na przykład w MTV. Finowie są zachwyceni, a świat im zazdrości. 

Narazie naprawa wizji i dźwięku dotyczy tylko fińskiej wersji językowej, mimo że to koprodukcja fińsko - holendersko - japońska. Jednak oryginalna historia stworzona została przez finów Tove i Larsa Janssonów i w ich ojczyźnie uznawana jest za dobro narodowe. Nic dziwnego, to w końcu najchętniej oglądana produkcja na świecie, która powstała na podstawie fińskiej literatury. Premiera "Muminków" odbyła się w 1991 roku i to właśnie pierwsze 26 odcinków będzie można obejrzeć w lutym, w fińskim serwisie streamingowym C More. 

Nowa fala popularności

104 odcinki "Muminków" w latach 1990-1992 wyprodukowano w japońskim studiu. Nad bajką pracowało 600 osób, po czym w aż 124 krajach trwały nagrania dubbingowe. Po prawie trzydziestu latach "Dolina Muminków" będzie dostępna w jakości HD, z nową ścieżką dźwiękową, gdzie dialogi będą uaktualnione i dostosowane do współczesnego języka i dialektu fińskiego. Aktorzy starają się głosem oddać charakter każdego bohatera, tak że widz dostrzeże cechy, których wcześniej nie widział. 

Ta informacja wywołała niemałe poruszenie wśród fanów bajki z całego świata. Pod tekstem opublikowanym na stronie Moomin.com internauci wyrażają swój żal, że odnowioną wersję będzie można obejrzeć tylko w języku fińskim i na fińskim serwisie streamingowym. Kocham "Muminki", błagam, stwórzcie angielską wersję językową! Jestem z Ameryki, marzę o tym, aby obejrzeć odnowione "Muminki". Proszę! – to tylko kilka komentarzy zostawionych przez czytelników. 

Tove Jannson
Fotografia: East News

Szokująca różnica

Jak twierdzi odpowiedzialny za remastering Tim Livson, którego ojciec stworzył pierwszą wersję animacji, różnica między jakością z 1990 roku a tą z 2017 jest szokująca. Kontury starych rysunków, kiedy wyświetlane na telewizorze w jakości HD, wyglądają jak pikselowy bałagan, ale teraz to naprawiliśmy - klatka po klatce. Jak czytamy na portalu Moomin.com, Livson jest bardzo szczęśliwy, że poprawiona animacja będzie dostępna dla widzów. Ci, którzy z jakiegoś powodu nie mogą lub nie chcą korzystać z kanału streamingowego C More, będą mogli obejrzeć serial na MTV, które nabyło prawa do emisji "Muminków" w Finlandii. 

Animacja "Dolina Muminków" powstała na podstawie dziewięciu książek i dwudziestu komiksów autorstwa Tove Jansson. Mimo że główni bohaterowie z wyglądu przypominają hipopotamy, autorka stworzyła je jako trolle. Muminki otoczone są przez inne przyjazne lub mniej stworzenia.

Ta wyjątkowa historia zachwyciła cały świat - do tego stopnia, że książki i komiksy zostały przetłumaczone na ponad 30 języków, a na całym świecie powstawały filmy, słuchowiska, spektakle teatralne bazujące na świecie wykreowanym przez Tove i jej brata, rysownika Larsa.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów